
Rogue Wave Coffee
Colombia - El Vergel Condor Decaf 2026
Colombia - El Vergel Condor Decaf 2026 is a Colombia coffee from Rogue Wave Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Producer
- El Vergel Condor Decaf 2026
Available Sizes▾
- 40g — $3.00 ($7.50/100g)
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 1000g — $52.00 ($5.20/100g)
- 2500g — $124.00 ($4.96/100g)

Colombia - El Vergel Condor Decaf 2026
Colombia - El Vergel Condor Decaf 2026 is a Colombia coffee from Rogue Wave Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Producer
- El Vergel Condor Decaf 2026
Available Sizes
- 40g — $3.00 ($7.50/100g)
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 1000g — $52.00 ($5.20/100g)
- 2500g — $124.00 ($4.96/100g)
Similar coffees across all roasters

Condor Decaf, Colombia
Tolima, Colombia Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination Red & Yellow Caturra
Little Waves Coffee Roasters
$20.75
El Vergel Condor Washed Decaf
Tolima, Colombia Washed EA Decaf Red and Yellow Caturra
Hatch Crafted Coffee
$18.35

Decaf Colombian Coffee – El Vergel Estate
Colombia, Tolima Red & Yellow Caturra
Presta Coffee
$20.00

Decaf - Decaf El Vergel
Colombia Washed EA Decaf Red and Yellow Caturra
CoolBeans
$21.00

CONDOR COLOMBIA EA DECAF SINGLE ORIGIN DARK
Colombia Natural
Good Brothers Coffee
$10.99

El Vergel Condor Decaf
Tolima, Colombia EA Decaf Red/Yellow Caturra
Eight Ounce Coffee
$20.99
Description
The Bayter family has been farming at El Vergel Estate since 1995, starting with avocado as their primary crop. When avocado prices fell in 2006, they began integrating coffee into the operation, adding catimor, red caturra, and yellow caturra. In 2016, with guidance from Miguel Jimenez, they transitioned to specialty coffee varieties, and by 2018 had adopted natural processing with a focus on fermentation control, including their Koji fermentation process. In 2017, Martha Montenegro, Elías, and Shady Bayter set out to find new ways to add value to their coffees and connect more directly with international buyers, leading to the founding of Forest Coffee in 2019. Today, Forest Coffee spans a network of 250 coffee-growing families across four projects in Colombia, built around processing innovation, education, and direct trade. This lot is a washed EA decaf. The process begins with fermentation to develop the coffee's flavor profile, followed by caffeine extraction using circular containers filled with a blend of water and ethyl acetate (EA). EA bonds with the caffeine and extracts it while preserving flavor compounds, bringing caffeine levels to 0.1%. Brewing recommendation Rest 1–2 weeks before brewing Filter: 1:16–17 ratio, 88°C Espresso: 1:2–2.2 ratio, 90°C, 25 seconds
More from Rogue Wave Coffee

Vietnam - 96B Huong Phung Commune Liberica | Anaerobic Natural
$8.00

Guatemala - San Ramon Geisha | Washed - 100g
$20.00

Panama - Altieri Chombi Geisha | Fermented Washed - 100g
$35.00

Brazil - Rio Brilhante Icatu | Natural
$4.00

Ethiopia - Dinkalem Ademe Zema | Natural
$5.00

Kenya - Kanguya Cherry Ale 2026 | Black Honey
$6.00



