
Little Waves Coffee Roasters
Condor Decaf, Colombia
Condor Decaf, Colombia is a Tolima, Colombia, Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination, Red & Yellow Caturra coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Tolima, Colombia
- Process
- Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination
- Variety
- Red & Yellow Caturra
- Producer
- Elias & Shady Bayter
Available Sizes▾
- 340g — $20.75 ($6.10/100g)
- 907g — $41.50 ($4.58/100g)
- 2267g — $103.75 ($4.58/100g)

Condor Decaf, Colombia
Condor Decaf, Colombia is a Tolima, Colombia, Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination, Red & Yellow Caturra coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Tolima, Colombia
- Process
- Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination
- Variety
- Red & Yellow Caturra
- Producer
- Elias & Shady Bayter
Available Sizes
- 340g — $20.75 ($6.10/100g)
- 907g — $41.50 ($4.58/100g)
- 2267g — $103.75 ($4.58/100g)
Similar coffees across all roasters
El Vergel Condor Washed Decaf
Tolima, Colombia Washed EA Decaf Red and Yellow Caturra
Hatch Crafted Coffee
$18.35

El Vergel Condor Decaf
Tolima, Colombia EA Decaf Red/Yellow Caturra
Eight Ounce Coffee
$20.99

Colombia - El Vergel Condor Decaf 2026
Colombia
Rogue Wave Coffee
$3.00

Decaf Colombian Coffee – El Vergel Estate
Colombia, Tolima Red & Yellow Caturra
Presta Coffee
$20.00

Decaf - Decaf El Vergel
Colombia Washed EA Decaf Red and Yellow Caturra
CoolBeans
$21.00

Colombia - Condor, Decaf
Piedra Grande, Tolima EA Sugarcane Caturra
Archers Coffee
$17.70
Description
Recommended Brew Ratios: Espresso: 1:2 - 1:2.1 (17.5-18g in, 35-38g out, 25-28 seconds) Filter: 1:16.0 Batch Brew: 1:16.0 Region: Tolima, Colombia Producers: Elias & Shady Bayter Process: Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination Variety: Red & Yellow Caturra Altitude: 1,450 MASL Tasting Notes: stonefruit, molasses, with a nutty aftertaste We love to get decafs from this wonderful country. They never disappoint! This particular decaf is a flagship coffee for Martha and her two sons at El Vergel Estate, produced for over a decade this family has been able to create a blend between traditional processing and modern touch with their special fermentations to develop fruity flavors in the cup. The caffeine extraction begins in circular containers with a combination of water and ethyl acetate where the coffee is immersed several times until the caffeine level drops to 0.1% (in other words it is 99.9% caffeine free). The Bayter family started to work with experimental coffee in a way that they could create and share the technology that would help to improve the quality of life of the families that work together with them in their project El Vergel Estate. *If you would like this coffee ground, please specify brew method in comments.
About Little Waves Coffee Roasters
- Location
- North Carolina, United States
- Region
- North America
More from Little Waves Coffee Roasters

Pedro Isaías Gonzalez - Natural - Guatemala
$25.75

Black Condor, Colombia
$23.00

Dinkinesh: Worka Chelbessa, Ethiopia
$22.50

Atitlán - Washed - Guatemala
$23.25

Kinmuga Peaberry, Papua New Guinea
$24.50

Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
$24.75





