
Little Waves Coffee Roasters
Summer Wine
Summer Wine is a Blend of 100% Colombia with some co-fermented coffees coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes▾
- 340g — $31.50 ($9.26/100g)
- 907g — $63.00 ($6.95/100g)

Summer Wine
Summer Wine is a Blend of 100% Colombia with some co-fermented coffees coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes
- 340g — $31.50 ($9.26/100g)
- 907g — $63.00 ($6.95/100g)
Similar coffees across all roasters

Earthtones - SEASONAL ESPRESSO
Washed
Tiny Arms Coffee
$21.00

Rainbow Hopper Espresso
Regalia Coffee
$23.75

94 Celcius - Les Freshs - Colombia - Co-Fermented Blend
Colombia Washed and co-fermented (mint and watermelon) Various
Speciality Coffee CA
$21.00

GOOD VIBRATIONS 🎵🎶
Colombia & Ethiopia Washed co-ferment & washed purple Caturra & 74111 Heirloom
Traffic Coffee
$18.35

Endless Summer - Classic Espresso
Kolumbien Washed Typica, Caturra, Bourbon
19 Grams
$13.00

Galactic Standard
Brandywine Coffee Roasters
$22.00
Description
Name : Summer Wine Origin : Blend of 100% Colombia with some co-fermented coffees A blend to toast the end of summer, bringing together the distinct character of co-fermented, honey-processed, and washed coffees. Juicy, complex, and full of summer energy. We like to brew this as espresso at a 1:2.1 ratio (17.5 in 36.8 out in 25 -28 seconds for a juicy shot try a 42 ml yield) Try both ratios! pour over at a 1:14.2 ratio We found this ratio, lively, juicy, tropical, sweet, nectarous. 14 grams of coffee, 200 mL water, grind coarse ~900 microns, 196˚F water, 4 pulses of 50 grams, first pour let bloom for :35 secs, then following pours are after all water has drained. pour over at a 1:16.6 ratio We found this ratio sweet, lingering, still lively and expressive but more delicate. 23.5 grams of coffee 390 mL water, grind slight finer ~800 microns 196˚F water, 3 pulses: Preinfusion: 59g First Pour: to 250g at 0:45 Second Pour: to 390g at 1:45
About Little Waves Coffee Roasters
- Location
- North Carolina, United States
- Region
- North America
More from Little Waves Coffee Roasters

Pedro Isaías Gonzalez - Natural - Guatemala
$25.75

Black Condor, Colombia
$23.00

Dinkinesh: Worka Chelbessa, Ethiopia
$22.50

Atitlán - Washed - Guatemala
$23.25

Kinmuga Peaberry, Papua New Guinea
$24.50

Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
$24.75
![Granja Paraiso 92 [Red Bourbon Advanced Washed]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/09/PAQUETWEB-GP92RBAW.webp)