
Brandywine Coffee Roasters
Galactic Standard
Galactic Standard is a specialty coffee from Brandywine Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $117.00 ($5.16/100g)

Galactic Standard
Galactic Standard is a specialty coffee from Brandywine Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $117.00 ($5.16/100g)
Similar coffees across all roasters

The Standard Espresso Blend
H&S
$19.00

Cignobianco® signature blend
Brazil / Ethiopia - Minas Gerais / Kaffa Natural / Washed Catuai, Jarc
Gardelli Specialty Coffees
$16.50

Dead Reckoning
Corvus Coffee
$15.00

Espresso blend - Orbitals
Colombia Natural
94 Celcius
$17.64

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00

Harmony - A Blend for Espresso
Color Roasters
$18.00
Description
Galactic Standard is a universally awesome espresso blend that will produce shots of star dust space magic in your cup! Tasting like a mixed berry pie with a really syrupy body this espresso can stand on its own or take all of your milk drinks to another galaxy! Great for espresso or filter! Tasting Notes: Mixed Berries, Bright Citrus, Chocolate Velvety Syrup Blend Components: Colombia Santa Barbara Estate Washed and Ethiopia Bombe Natural Brew recommendations: Espresso: We're loving 19g in, 42-45g out over 22-28 seconds Chemex Dose: 25g. Grind: Medium (on Baratza Encore / Virtuoso 14) Water: 400ml of at 202 degrees Fahrenheit Bloom: 50ml of water saturating the coffee. Let sit for 1 minute 2nd Pour: Pour in circles until your at 100ml Final Pulse Pours: Add 20-40ml of water each pour until reaching 300ml. Allow coffee to drain almost fully between pours. Final Brew Time: 4 minutes
More from Brandywine Coffee Roasters

Kenya - Kamwangi - AB
$28.00

India - Kerehaklu - Coffee Blossom Washed - Lot J
$29.00

Ethiopia - Aricha - Washed
$26.00

Kenya - Kiangoi - AA
$28.00

Colombia - Franky Hoyas - Tropical Gesha - 8oz
$31.00

Ethiopia - Decaf UVVW - Natural
$26.00










