
Kaffeelix
Colombia Pink Bourbon - washed
Colombia Pink Bourbon - washed is a Sebastián Ramírez, El Placer, Quindío, Honey, Pink Bourbon coffee from Kaffeelix.
In stock since:
Details
- Origin
- Sebastián Ramírez, El Placer, Quindío
- Process
- Honey
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes▾
- 125g — $15.93 ($12.74/100g)
- 250g — $26.74 ($10.70/100g)
- 1000g — $102.21 ($10.22/100g)

Colombia Pink Bourbon - washed
Colombia Pink Bourbon - washed is a Sebastián Ramírez, El Placer, Quindío, Honey, Pink Bourbon coffee from Kaffeelix.
In stock since:
Details
- Origin
- Sebastián Ramírez, El Placer, Quindío
- Process
- Honey
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes
- 125g — $15.93 ($12.74/100g)
- 250g — $26.74 ($10.70/100g)
- 1000g — $102.21 ($10.22/100g)
Similar coffees to this Sebastián Ramírez, El Placer, Quindío Honey Pink Bourbon

Sebastian Ramirez
Colombia - Quindio Washed Pink Bourbon
Little Wolf
$21.00

Colombia Espejo Honey - Honey Processed Pink Bourbon
Quindío, Colombia Honey
Color Roasters
$26.00

El Casino – Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Sweven Coffee
$19.89

Faver Ninco - Pink Bourbon
Colombia, Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
September
$25.00

Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal
Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia Washed Pink Bourbon
Hydrangea
$18.50
Description
Cup profile: Hibiscus, nectarine, lemon balm, sweet, chocolate mint finish, silky mouthfeel Key facts: Sebastián Ramírez, El Placer, Quindío Variety: Pink Bourbon Washed, 1650–2000 m About the coffee: This coffee makes its way into our cups for three very good reasons: we love Pink Bourbon, we appreciate washed, clean lots, and Sebastian Ramirez probably doesn’t need much introduction anymore. But did you know that Pink Bourbon is also one of his personal favourite varieties? He told us this when we met him at World of Coffee in Bangkok – and we think this coffee is a great example of why. The washed processing brings out the variety’s character in a particularly clear and gentle way. Fruity and floral notes meet lemon balm and chocolate mint in the finish. The cup is sweet, complex, and has that silky mouthfeel we love in Sebastian’s coffees – not least his White Honey Gesha – and in the unique processing methods he is known for.
More from Kaffeelix

Kenya Gikirima PB - washed
$18.77

Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
$21.05

Guatemala Quetzalito Organic - washed
$16.98

Uganda Muki Fruity - natural
$16.02

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
$17.64

Blend Eins
$11.66