
Luminous Coffee
Colombia Washed Orange Bourbon Orange Blossom Co-Ferment
Colombia Washed Orange Bourbon Orange Blossom Co-Ferment is a Colombia, Washed, Bourbon coffee from Luminous Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $34.00 ($17.00/100g)
- 200g — $33.00 ($16.50/100g)

Colombia Washed Orange Bourbon Orange Blossom Co-Ferment
Colombia Washed Orange Bourbon Orange Blossom Co-Ferment is a Colombia, Washed, Bourbon coffee from Luminous Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $34.00 ($17.00/100g)
- 200g — $33.00 ($16.50/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Bourbon

Colombia Franky Hoyos Adv Washed
Colombia, Pitalito Advanced Washed Co-ferment Orange Bourbon
Perc Coffee
$17.00

Colombia - Los Nogales - Orange Bourbon Elixir
Bruselas, Huila, Colombia Orange Bourbon
Wes Ngopi
$8.23

Colombia — Linarco Rodriguez Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Assembly Coffee London
$23.00
Description
Produced by Elkin Guzman at El Mirador in Huila, Colombia, this Orange Bourbon lot undergoes a highly controlled tartaric fermentation process with multiple stages of oxidation and fermentation designed to develop complexity and structure. Following fermentation, the coffee is introduced to a mother culture containing aromatic herbs and fruits, including chamomile, lemongrass, and sweet fruits, before a final 24-hour fermentation. The coffee is then slowly dried in parabolic dryers for 18–25 days, showcasing Elkin's detailed and experimental approach to processing.
More from Luminous Coffee

Colombia Gesha Natural Los Angeles
$34.00

COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
$26.00

Colombia Gesha Anaerobic Washed
$34.00

Mexico Yellow Caturra Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 61
$37.00

COLOMBIA GESHA WASHED EL SALADO
$35.00

Mexico Yellow Caturra Natural 240hr Lot 44
$37.00