
Machina Coffee
Index - Espresso Blend
Index - Espresso Blend is a Sumatra, Brazil & Uganda, Washed, Pulped Natural & Natural, Catimor, Typica | Mundo Novo, Red Catucai |SL14 & SL18 coffee from Machina Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sumatra, Brazil & Uganda
- Process
- Washed, Pulped Natural & Natural
- Variety
- Catimor, Typica | Mundo Novo, Red Catucai |SL14 & SL18
Available Sizes▾
- 250g — $12.60 ($5.04/100g)
- 1000g — $41.12 ($4.11/100g)

Index - Espresso Blend
Index - Espresso Blend is a Sumatra, Brazil & Uganda, Washed, Pulped Natural & Natural, Catimor, Typica | Mundo Novo, Red Catucai |SL14 & SL18 coffee from Machina Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sumatra, Brazil & Uganda
- Process
- Washed, Pulped Natural & Natural
- Variety
- Catimor, Typica | Mundo Novo, Red Catucai |SL14 & SL18
Available Sizes
- 250g — $12.60 ($5.04/100g)
- 1000g — $41.12 ($4.11/100g)
Similar coffees across all roasters

120 Hz Espresso
Brasilien, Äthiopien Natural, Washed
19 Grams
$17.00

Espresso Blend
Cerrado, Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Espresso Blend - 35g
30% Ethiopia + 70% Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Espresso Blend - 1kg
Cerrado, Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$56.78

Espresso B, Brazil
Brazil, Campos ALtos Natural Red Catuaí
MOK
$15.93

Coffee Classic Espresso
Brazil, Nicaragua, El Salvador Washed Blend
Terres de Café
$13.54
More from Machina Coffee

Primavera Family, Guatemala - Espresso
$15.25

Equatoria, South Sudan - Espresso
$15.25

Nestor Lasso Twin Pack, Colombia - Filter
$26.53

Happy Capybara, Brazil - Espresso (Decaf)
$12.60

Blueberry Candy, Nicaragua - Espresso
$19.89

Kighuthu, Uganda - Espresso
$17.24











