BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Machina Coffee

Machina Coffee is a specialty coffee roaster based in Scotland, United Kingdom. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Machina Coffee.

Top origins
Colombia, Brazil, Uganda
Common processes
Washed, Natural, Extended Fermentation Natural
New in last 30 days
2 (1.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-24

4 coffees in stock (28 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kighuthu, Uganda - Espresso
UK|Machina Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Smallholder Farmers
Kighuthu, Uganda - Filter
UK|Machina Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Smallholder Farmers
Karambi, Uganda - Espresso
UK|Machina Coffee

$13.93 · 250g · $5.57/100g

2 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 1000g — $45.10 ($4.51/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Various smallholders
Index - Espresso Blend
UK|Machina Coffee

$12.60 · 250g · $5.04/100g

2 sizes
  • 250g — $12.60 ($5.04/100g)
  • 1000g — $41.12 ($4.11/100g)

Details

Origin
Sumatra, Brazil & Uganda
Process
Washed, Pulped Natural & Natural
Variety
Catimor, Typica | Mundo Novo, Red Catucai |SL14 & SL18