![Finca El Jardín - Washed [Chiroso]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ElJardinWashedChiroso_a67e6808-fe83-4dfe-85d5-3fac3ca7405c.png?v=1788869802)
Mellow Coffee Roasters
Finca El Jardín - Washed [Chiroso]
Finca El Jardín - Washed [Chiroso] is a Santa Bárbara, Antioquia, Colombia, Washed, Chiroso coffee from Mellow Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Santa Bárbara, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Leonardo Henao
Available Sizes▾
- 200g — $17.07 ($8.53/100g)
- 1000g — $79.65 ($7.96/100g)
![Finca El Jardín - Washed [Chiroso]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ElJardinWashedChiroso_a67e6808-fe83-4dfe-85d5-3fac3ca7405c.png?v=1788869802)
Finca El Jardín - Washed [Chiroso]
Finca El Jardín - Washed [Chiroso] is a Santa Bárbara, Antioquia, Colombia, Washed, Chiroso coffee from Mellow Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Santa Bárbara, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Leonardo Henao
Available Sizes
- 200g — $17.07 ($8.53/100g)
- 1000g — $79.65 ($7.96/100g)
Similar coffees to this Santa Bárbara, Antioquia, Colombia Washed Chiroso

El Jardín, Colombia
Santa Barbara, Antioquia, Colombia Washed Chiroso
Patricia Coffee Brewers
$21.07

El Jardin - Jorge Rojas - Washed Chiroso - Colombia
Planadas, Tolima, Colombia Washed Chiroso
Moonwake
$32.00

Finca El Jardin Short-Fermentation Washed Chiroso Lot 2
Planadas, Tolima, Colombia, Colombia Short-Fermentation Washed Chiroso Lot 2
Thoughtful Coffee
$24.00

Curious Colombia Jairo Arcila Whole Bean
Quindio, Colombia Washed Chiroso
Comet
$33.00

Liliana Ramirez - Washed Chiroso
Colombia, Anzá, Antioquia Washed + 3 Cochadas Chiroso
September
$27.00

Chiroso Lot 7
Planadas, Tolima, Colombia Washed Chiroso
Regalia Coffee
$23.00
Description
Farm: El Jardín Producer: Leonardo Henao Region: Santa Bárbara, Antioquia, Colombia Variety: Chiroso Process: Washed Altitude: 1950-2050 masl Roasting Profile: Filter Roasting Machine: ROEST P3000 Aroma: Tropical Fruits Flavor: Stonefruits Aftertaste: BlackTea-like Mouthfeel: Silky Processing For both the Gesha and Chiroso lots, Leo employs the same 2-step washed method. The cherries are hand-picked at peak ripeness and fermented for up to 72 hours in the cherry. Subsequently, they are depulped and fermented submerged in water for 96 hours. These longer fermentation steps still give a very clean result, which is only possible because of the relatively cold climate at the farm, thanks to its impressive altitude. After the fermentation steps, the coffee is washed and air-dried on “camas africanas” – covered raised beds. The coffee is turned consistendly, to ensure that it dries evenly and slowly.
About Mellow Coffee Roasters
- Location
- South Holland, Netherlands
- Region
- Europe
- Currency
- EUR
More from Mellow Coffee Roasters
![ALO Sky Project - Shaded Dry Natural [JARC 74158]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ALOSkyProjectNatural.png?v=1788876870)
ALO Sky Project - Shaded Dry Natural [JARC 74158]
$33.00
![Tierra Blanca Coffee - Washed [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/TBC6.png?v=1775762771)
Tierra Blanca Coffee - Washed [Geisha]
$19.34
![Finca El Progreso - Washed [Geisha & SL09]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/WhatsAppImage2026-04-23at18.11.02_1.jpg?v=1776961783)
Finca El Progreso - Washed [Geisha & SL09]
$22.76
![Finca El Jardín - Washed [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ElJardinWashedGeisha.png?v=1788820604)
Finca El Jardín - Washed [Geisha]
$18.77
![Aventura Coffee Estates <Reserve Lot 37> - Natural [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/AventuraGN.png?v=1775762753)
Aventura Coffee Estates <Reserve Lot 37> - Natural [Geisha]
$19.34
![Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/LasPalmasWashedBourbonAji.png?v=1783366333)
Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]
$18.77
