BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Perú, Fidel Huancas
USA|Methodical Coffee

Methodical Coffee

$30.80340gIn Stock

Perú, Fidel Huancas

Perú, Fidel Huancas is a La Coipa, Cajamarca, Perú, Washed, Caturra coffee from Methodical Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Methodical Coffee

Details

Origin
La Coipa, Cajamarca, Perú
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Fidel Huancas Chinchay, El Shipal
Available Sizes▾
  • 340g — $30.80 ($9.06/100g)
  • 907g — $70.07 ($7.73/100g)
  • 2267g — $163.05 ($7.19/100g)

Description

This family-grown Cajamarca coffee is sweet and nutty with a hint of warm spice.

About Methodical Coffee

Location
South Carolina, United States
Region
North America
Visit Methodical Coffee →