
Moonwake
Finca El Analia - Diego Armando Madrigal Ureña - Natural Caturra Catuai - Costa Rica
Finca El Analia - Diego Armando Madrigal Ureña - Natural Caturra Catuai - Costa Rica is a Tarrazú, Costa Rica, Natural, Caturra, Catuai coffee from Moonwake.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Tarrazú, Costa Rica
- Process
- Natural
- Variety
- Caturra, Catuai
- Producer
- Diego Armando Madrigal Ureña, Finca El Analia
Available Sizes▾
- 284g — $26.00 ($9.15/100g)
- 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
- 2200g — $162.00 ($7.36/100g)

Finca El Analia - Diego Armando Madrigal Ureña - Natural Caturra Catuai - Costa Rica
Finca El Analia - Diego Armando Madrigal Ureña - Natural Caturra Catuai - Costa Rica is a Tarrazú, Costa Rica, Natural, Caturra, Catuai coffee from Moonwake.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Tarrazú, Costa Rica
- Process
- Natural
- Variety
- Caturra, Catuai
- Producer
- Diego Armando Madrigal Ureña, Finca El Analia
Available Sizes
- 284g — $26.00 ($9.15/100g)
- 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
- 2200g — $162.00 ($7.36/100g)
Similar coffees to this Tarrazú, Costa Rica Natural Caturra, Catuai

Costa Rica: Finca Frailes
Tarrazú Anaerobic Natural (anaerob bärtorkat) Caturra
Muttley & Jacks Coffee Roasters
$11.00

Costa Rica - Cerro Alto Micromill - Catuai Natural
Central Valley, Costa Rica Natural Catuai
Wes Ngopi
$6.45

Tanat - Hellen Mora - Costa Rica - Anaerobic Natural
Costa Rica Anaerobic Natural Caturra
Speciality Coffee CA
$21.00

Tanat - Hellen Mora - Anaerobic Natural
Tarrazú, Costa Rica Anaerobic Natural Caturra
Entropica Coffee
$26.00

Don Eli Anaerobic Natural - final roast
Costa Rica Anaerobic Natural Catuai
Horsham Coffee Roaster
$18.90

Costa Rica Tarrazú San Diego Anaerobic Natural
Costa Rica, Tarrazú Anaerobic Caturra, Catuai
Superthing
$26.00
Description
Whole Bean Roast: Dark Recommended Rest: 2-3 weeks from roast date Tasting Notes: diner grape jelly, dark rum, chocolate Origin Details Region: Tarrazú, Costa Rica Elevation: 1800masl Producer: Diego Armando Madrigal Ureña, Finca El Analia Process: Natural Variety: Caturra, Catuai ABOUT THIS COFFEE AND PRODUCER Finca El Analia is a farm owned by Diego Armando Madrigal Ureña, who inherited three farms from his grandfather when he was only 11 years old. As such, he knew from a very young age that coffee farming was his future. Together, with his brother, Diego also owns the Los Madrigal Micromill where this lot was processed. This lot of caturra and catuai was created using a traditional natural process where the cherries were first sorted and then dried for 30 to 40 days. WHY WE SELECTED THIS COFFEE This is our first time working with Finca El Analia, and it quickly became one of the more memorable dark roasts to come across our cupping table this year. What stands out most is how much character develops from the darker roast profile. The cup opens with a nostalgic grape jelly sweetness, reminiscent of the little packets you'd find at a diner, accompanied by a rich, syrupy texture. As it cools, notes of dark sweetened rum begin to emerge, adding depth and a layered sweetness to the cup. A lingering chocolate finish ties everything together, giving the coffee a comforting structure without overshadowing the fruit. It's a dark roast that still feels expressive and dynamic, offering something a little different from what many people expect from both natural coffees and darker roast profiles.
More from Moonwake

Hacienda El Obraje - Pablo Andres Guerrero - Anaerobic Natural Gesha - Colombia
$34.00

Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia
$25.00

El Paramo - Paulina Maytan Casa - Washed Gesha - Peru
$36.00

El Paraiso Village - Smallholder Farmers - Natural Field Blend - Peru
$25.00

El Mirador - Yoniser Mego Silva - Anaerobic Washed Gesha - Peru
$44.00

Malaki Estate - Florence and Jessica Marigi - Washed Kenya - Kenya
$24.00

