
OMA Specialty Coffee
Colombia Arnulfo Cuellar Geisha Washed
Colombia Arnulfo Cuellar Geisha Washed is a Oporapa, Huila, Colombia, Washed, Geisha coffee from OMA Specialty Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Oporapa, Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Arnulfo & Judith Cuellar
Available Sizes▾
- 500g — $48.44 ($9.69/100g)
- 1000g — $76.48 ($7.65/100g)

Colombia Arnulfo Cuellar Geisha Washed
Colombia Arnulfo Cuellar Geisha Washed is a Oporapa, Huila, Colombia, Washed, Geisha coffee from OMA Specialty Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Oporapa, Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Arnulfo & Judith Cuellar
Available Sizes
- 500g — $48.44 ($9.69/100g)
- 1000g — $76.48 ($7.65/100g)
Similar coffees to this Oporapa, Huila, Colombia Washed Geisha

Colombia El Roble Geisha Washed
Colombia Washed Geisha
GOÛT & CO
$2.93

Colombia - Finca El Porvenir Geisha Washed
Palestina, Huila Washed Geisha
Archers Coffee
$72.16

Colombia - Las Margaritas, Geisha Hybrid Washed
Caicedonia, Valle del Cauca Hybrid Washed Geisha
Archers Coffee
$28.59

Colombia - Cafe Granja La Esperanza Cerro Azul Geisha Hybrid Washed
Caicedonia, Valle del Cauca Hybrid Washed Geisha
Archers Coffee
$72.16

Jorge Rojas - Colombia Washed Geisha (2026)
Colombia, Planadas, Tolima Washed Geisha
September
$29.00
Description
Region: Oporapa, Huila, Colombia Village: El Carmen Producer: Arnulfo & Judith Cuellar Altitude: 1700 masl Harvest: 2025/26 Varietal: Geisha Process: Washed Notes: Jasmine, Nectarine, Pomelo, Oolong Tea Roasted by: Loring S7 Roasted for: Espresso Size: 500g/1kg Shipping: We send out orders within 7 days after roasting, please click here for more details. About the farm Arnulfo Cuellar has 5 hectares in El Carmen village to grow coffee, one of the most productive places in Oporapa. Mainly he plants Geisha, Castillo, Caturra and a few coffee trees of Laurina. Something very positive about Arnulfo's farm is that he likes to have abundant shade on his farm, which is very rare to see on coffee farms in Colombia. Arnulfo inherited the use of shading from his father, which is key to maintaining healthy soil, protecting against the intensity of summer and frost, and acts as a protective umbrella.
About OMA Specialty Coffee
- Location
- New Territories, Hong Kong
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- HKD
More from OMA Specialty Coffee

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Washed Lot MNPBW
$22.95

Kenya Kirinyaga Ngacha Estate SL28 & SL34 Yellow Honey Lot 275
$40.79

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Honey Lot MNPBH
$22.95

Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
$17.85

Panama Adaura Coffee Geisha Mosto Washed oma Lot
$38.24

Panama Jurutungo Geisha Fermented Honey Lot 1095-J-HF
$31.87