
OMA Specialty Coffee
Colombia Wilmer Moncayo Geisha Washed
Colombia Wilmer Moncayo Geisha Washed is a San Agustin, Colombia, Washed, Geisha coffee from OMA Specialty Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- San Agustin, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Wilmer Moncayo
Available Sizes▾
- 500g — $48.44 ($9.69/100g)
- 1000g — $76.48 ($7.65/100g)

Colombia Wilmer Moncayo Geisha Washed
Colombia Wilmer Moncayo Geisha Washed is a San Agustin, Colombia, Washed, Geisha coffee from OMA Specialty Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- San Agustin, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Wilmer Moncayo
Available Sizes
- 500g — $48.44 ($9.69/100g)
- 1000g — $76.48 ($7.65/100g)
Similar coffees to this San Agustin, Colombia Washed Geisha

Jorge Rojas - Colombia Washed Geisha (2026)
Colombia, Planadas, Tolima Washed Geisha
September
$29.00

SEPTEMBER - Jorge Rojas 2026 - Colombia - Washed Geisha
Colombia Washed Geisha
Speciality Coffee CA
$27.00

Colombia El Roble Geisha Washed
Colombia Washed Geisha
GOÛT & CO
$2.93

Jorge Rojas (2026)- Geisha - Washed - Colombia 125g
Planadas, Tolima Washed Geisha
Norma Supply Co.
$30.00
Description
Region: San Agustin, Colombia Village: Santa Clara Producer: Wilmer Moncayo Altitude: 1750 masl Harvest: 2025/26 Varietal: Geisha Process: Washed Notes: Jasmine, Orange, Peach, Blossom Honey Roasted by: Loring S7 Roasted for: Espresso Size: 500g/1kg Shipping: We send out orders within 7 days after roasting, please click here for more details. About the farm Wilmer's coffee farm is located in San Agustin, in the Santa Clara village. Within his 5-hectare farm, he has planted Caturra, Papayo, Geisha, and Catimor. Wilmer has a trajectory of more than 20 years working with specialty coffee. This experience has allowed him to invest in and expand his farm. Wilmer believes that one of the most significant factors influencing the quality of his coffee is the location of his farm. The microclimate of the location, along with the quality of the soil is undoubtedly a huge advantage. The summer season doesn’t affect the farm like it does in other places, and the soil has much greater water retention, which directly impacts production and quality.
About OMA Specialty Coffee
- Location
- New Territories, Hong Kong
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- HKD
More from OMA Specialty Coffee

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Washed Lot MNPBW
$22.95

Kenya Kirinyaga Ngacha Estate SL28 & SL34 Yellow Honey Lot 275
$40.79

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Honey Lot MNPBH
$22.95

Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
$17.85

Panama Adaura Coffee Geisha Mosto Washed oma Lot
$38.24

Panama Jurutungo Geisha Fermented Honey Lot 1095-J-HF
$31.87