BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

OMA Specialty Coffee

OMA Specialty Coffee is a specialty coffee roaster based in New Territories, Hong Kong. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from OMA Specialty Coffee.

Top origins
Ethiopia, Kenya, Panama
Common processes
Washed, Natural, Extended Fermented Natural
New in last 30 days
2 (14/mo avg)
Newest arrival
2026-09-22
Latest restock
2026-09-25

6 coffees in stock (42 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare Station 74158 Slow Dry Natural oma Lot #2
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bare Station, Sidama, Ethiopia
Process
Slow Dry Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Elto Coffee Sidama Sama Station 74158 Honey oma Lot #3
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Sama Station, Sidama, Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare Station 74158 Black Honey
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bare Station, Sidama, Ethiopia
Process
Black Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station 74158 Extended Fermented Honey Lot EFH
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 150g · $15.30/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare 74158 Extended Fermented Natural oma Lot #28
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 150g · $15.30/100g

Details

Origin
Bare, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station 74158 Extended Fermented Natural Lot CEREMONY
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$28.04 · 150g · $18.70/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene