One Half Coffee
One Half Coffee is a specialty coffee roaster based in Malaysia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from One Half Coffee.
- Top origins
- Panama, Ecuador, Bolivia
- Common processes
- washed, natural, anaerobic natural
- New in last 30 days
- 28 (20.7/mo avg)
- Newest arrival
- 2026-09-28
- Latest restock
- 2026-09-28
4 coffees in stock (181 total) — page 1 of 1
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$23.27 · 1000g · $2.33/100g
Details
- Origin
- western province, rwanda
- Process
- fully washed
- Variety
- red bourbon
- Producer
- ngororero washing station

$17.14 · 200g · $8.57/100g
Details
- Origin
- western province, rwanda
- Process
- natural
- Variety
- red bourbon
- Producer
- ngororero washing station

$26.70 · 1000g · $2.67/100g
Details
- Origin
- western province, rwanda
- Process
- hybrid washed
- Variety
- red bourbon
- Producer
- ngororero washing station

$17.14 · 200g · $8.57/100g
Details
- Origin
- western province, rwanda
- Process
- dry ferment washed
- Variety
- red bourbon
- Producer
- ngororero washing station