
Orbiter Coffee
Suke Quto Guji-1 Washed
Suke Quto Guji-1 Washed is a Guji Zone, Oromia, Ethiopia, Washed, Kurume, Welicho coffee from Orbiter Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Guji Zone, Oromia, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Kurume, Welicho
- Producer
- Tesfaye Bekele, Suke Quto Farm
Available Sizes▾
- 125g — $18.00 ($14.40/100g)
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)

Suke Quto Guji-1 Washed
Suke Quto Guji-1 Washed is a Guji Zone, Oromia, Ethiopia, Washed, Kurume, Welicho coffee from Orbiter Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Guji Zone, Oromia, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Kurume, Welicho
- Producer
- Tesfaye Bekele, Suke Quto Farm
Available Sizes
- 125g — $18.00 ($14.40/100g)
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)
Description
This coffee is the result of the work and dedication of Tesfaye Bekele, an early specialty coffee farming pioneer and owner of Suke Quto Farm in Ethiopia’s Guji Zone. Suke Quto is an organic and Rainforest Alliance–certified farm spanning highlands and valleys with rich volcanic soil, conditions that contribute to Guji’s signature bright acidity and minerality. This coffee represents a classic Guji profile, with distinct florality and citrus sweetness. As a pour over, we noted cane sugar, bergamot, and lemon meringue. We recommend four weeks of rest from roast date for the best cup. Process: Washed Producer: Tesfaye Bekele, Suke Quto Farm Region: Guji Zone, Oromia, Ethiopia Variety: Kurume, Welicho Sourced: Trabocca
More from Orbiter Coffee

San Jerónimo Miramar Sidra Washed
$24.00

Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed
$15.00
Doña Isa Beneficio Rio Negro Washed
$22.00

Layo Teraga Washed
$24.00

Gathaithi Peaberry
$10.00

Edgar Rene Cosigua Gesha Washed
$24.00