
Orbiter Coffee
Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed
Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed is a Oma Fontule, Ethiopia, Washed, Heirloom 74110, 74165 coffee from Orbiter Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Oma Fontule, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom 74110, 74165
- Producer
- Musa Abalulesa
Available Sizes▾
- 125g — $15.00 ($12.00/100g)
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
- 4535g — $160.00 ($3.53/100g)

Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed
Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed is a Oma Fontule, Ethiopia, Washed, Heirloom 74110, 74165 coffee from Orbiter Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Oma Fontule, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom 74110, 74165
- Producer
- Musa Abalulesa
Available Sizes
- 125g — $15.00 ($12.00/100g)
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
- 4535g — $160.00 ($3.53/100g)
Similar coffees to this Oma Fontule, Ethiopia Washed Heirloom 74110, 74165

Oma Fontule
Gomma, Ethiopia Washed 74110/74165
Eight Ounce Coffee
$19.99

Ethiopia - Musa Abalulesa Oma Fontule | Washed
Ethiopia Washed
Rogue Wave Coffee
$5.00

Guji Rassa Washed
Ethiopia Washed Heirloom
Rose Coffee
$20.44

Ethiopia Biftu Gudina
Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Verve Coffee Roasters
$27.50

Archers - Alo Coffee Mewa Village - Ethiopia - Washed
Ethiopia Washed 74158, 74112, 74110
Speciality Coffee CA
$28.00

TIM WENDELBOE - Echemo - Ethiopia - Washed - Certified Organic
Ethiopia Washed Heirloom
Speciality Coffee CA
$27.00
Description
A floral, washed Ethiopian coffee from Oma Fontule by Musa Abalulesa. Musa and his brothers farm organically in Gomma, Agaro. Comprised of heirloom varietals, this coffee embodies the best qualities of washed Ethiopian coffees. We taste notes of lavender, ruby red grapefruit, variations of peach depending on the roast, and brown sugar. We recommend four weeks of rest from roast date for the best cup. Now available by the pound! Process: Washed Region: Oma Fontule, Ethiopia Producer: Musa Abalulesa Variety: Heirloom 74110, 74165 Sourced: Crop to Cup
More from Orbiter Coffee

San Jerónimo Miramar Sidra Washed
$24.00
Doña Isa Beneficio Rio Negro Washed
$22.00

Layo Teraga Washed
$24.00

Suke Quto Guji-1 Washed
$18.00

Gathaithi Peaberry
$10.00

Edgar Rene Cosigua Gesha Washed
$24.00

