BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Orbiter Coffee

Orbiter Coffee is a specialty coffee roaster based in Illinois, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Orbiter Coffee.

Top origins
Ethiopia, Guatemala, Peru
Common processes
Washed, Natural, Dry Process (Natural)
New in last 30 days
5 (4.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-08-29

5 coffees in stock (14 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

San Jerónimo Miramar Sidra Washed
USA|Orbiter Coffee

$24.00 · 125g · $19.20/100g

Details

Origin
Volcán Atitlán, Guatemala
Process
Washed
Variety
Sidra
Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed
USA|Orbiter Coffee

$15.00 · 125g · $12.00/100g

5 sizes
  • 125g — $15.00 ($12.00/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
  • 4535g — $160.00 ($3.53/100g)

Details

Origin
Oma Fontule, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom 74110, 74165
Producer
Musa Abalulesa
Doña Isa Beneficio Rio Negro Washed
USA|Orbiter Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

4 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)
  • 4535g — $150.00 ($3.31/100g)

Details

Origin
Coto Brus, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Doña Isa Beneficio Rio Negro (entirely grown by women producers)
Layo Teraga Washed
USA|Orbiter Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Uraga, Guji Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110
Producer
Layo Teraga Coffee Producers Cooperative
Suke Quto Guji-1 Washed
USA|Orbiter Coffee

$18.00 · 125g · $14.40/100g

2 sizes
  • 125g — $18.00 ($14.40/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Oromia, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Welicho
Producer
Tesfaye Bekele, Suke Quto Farm