BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Doña Isa Beneficio Rio Negro Washed
USA|Orbiter Coffee

Orbiter Coffee

$22.00250gIn Stock

Doña Isa Beneficio Rio Negro Washed

Doña Isa Beneficio Rio Negro Washed is a Coto Brus, Costa Rica, Washed, Caturra & Catuai coffee from Orbiter Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Orbiter Coffee

Details

Origin
Coto Brus, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Doña Isa Beneficio Rio Negro (entirely grown by women producers)
Available Sizes▾
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)
  • 4535g — $150.00 ($3.31/100g)

Description

This washed caturra and catuai was grown by a group of 11 women coffee producers in Coto Brus, Costa Rica brought together by Hacienda La Minita. Right off brew, we taste stone fruits like cherry and nectarine. Bright, lively acidity brings clarity and sweetness to the cup, while a creamy, rounded body develops as it cools, leading to a smooth, comforting pistachio-like finish. We recommend four weeks of rest from roast date for the best cup.  Now available by the pound! Process: Washed Region: Coto Brus, Costa Rica Producer: Doña Isa Beneficio Rio Negro (entirely grown by women producers) Variety: Caturra & Catuai  Sourced: Hacienda La Minita

About Orbiter Coffee

Location
Illinois, United States
Region
North America
Visit Orbiter Coffee →