
Origin Roasting
AA Kamwangi
AA Kamwangi is a Kirinyaga County, Central Highlands, Washed, Batian, Ruiru 11, SL28 coffee from Origin Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kirinyaga County, Central Highlands
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, Ruiru 11, SL28
- Producer
- 1500 smallholder farmers, processed at Kamwangi station
Available Sizes▾
- 250g — $21.05 ($8.42/100g)
- 1000g — $75.65 ($7.56/100g)

AA Kamwangi
AA Kamwangi is a Kirinyaga County, Central Highlands, Washed, Batian, Ruiru 11, SL28 coffee from Origin Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kirinyaga County, Central Highlands
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, Ruiru 11, SL28
- Producer
- 1500 smallholder farmers, processed at Kamwangi station
Available Sizes
- 250g — $21.05 ($8.42/100g)
- 1000g — $75.65 ($7.56/100g)
Similar coffees to this Kirinyaga County, Central Highlands Washed Batian, Ruiru 11, SL28

Kamwangi AA
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11 and Batian
Roasticious
$22.84

Kenya AB - Kamwangi
Kenya washed Ruiru 11, SL28, Batian
Gracenote Coffee
$24.00

Kenya Kamwangi AA
Ngariama, Kirinyaga Washed, Dried on Raised Beds SL 28, Ruiru 11, Batian
Vibrant Coffee Roasters
$11.70

Kenya Kirinyaga
Central Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Rum Baba Coffeeroasters
$18.26

Kenya Kamwangi PB
Kenya Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Bluebird Coffee Roastery
$15.56

Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru
Kenya, Kirinyaga Washed SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
September
$25.00
Description
peach, blackcurrant, umami Coffee Details: Origin: Kirinyaga County, Central Highlands; Altitude: 1,600 — 2,000 masl; Flavours: peach, blackcurrant, umami, cola, apricot jam, black tea, tamarind; Body: full; Acidity: juicy; Roast: medium; Brewing: chemex, siphon, cold brew, plunger, espresso & milk-based; Varietals: Batian, Ruiru 11, SL28; Processing: Washed; Owner: 1500 smallholder farmers, processed at Kamwangi station





