
Origin Roasting
Ratnagiri Estate
Ratnagiri Estate is a Bababudangiri, Western Ghats, Anaerobic Natural, Cauvery coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Bababudangiri, Western Ghats
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Cauvery
- Producer
- Ratnagiri Estate
Available Sizes▾
- 250g — $17.69 ($7.08/100g)
- 1000g — $63.75 ($6.37/100g)

Ratnagiri Estate
Ratnagiri Estate is a Bababudangiri, Western Ghats, Anaerobic Natural, Cauvery coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Bababudangiri, Western Ghats
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Cauvery
- Producer
- Ratnagiri Estate
Available Sizes
- 250g — $17.69 ($7.08/100g)
- 1000g — $63.75 ($6.37/100g)
Similar coffees to this Bababudangiri, Western Ghats Anaerobic Natural Cauvery

Ratnagiri Peaberry
India Washed Peaberry
Corridor Seven Coffee Roasters
$7.29

Ratnagiri Estate Lab
India - Bababudangiri (Western Ghats) Carbonic Maceration - Raised Beds Hemavathi
Gardelli Specialty Coffees
$26.17

Ratnagiri Estate Washed Process
India Washed Catuai
Corridor Seven Coffee Roasters
$7.97

Ratnagiri Estate, India
Karnataka, Chikmagalur, India Honey Catuai
Seven Seeds Coffee Roasters
$21.77

Gungegiri Estate - Cold Soak Naturals - Chikmagalur - Light Roast
Gungegiri Estate, Chikmagalur, India Cold Soak Naturals Catimor
Bloom Coffee Roasters
$8.86

Gudness
Bababudangiri, Tamil Nadu Anaerobic Natural SLN 9
Varta Coffee
$18.00
Description
glazed blueberry, cranberry, tropical fruit Coffee Details: Origin: Bababudangiri, Western Ghats; Altitude: 1,300 — 1,450 masl; Flavours: glazed blueberry, cranberry, tropical fruit, cardamom, caramel, cocoa, marshmallow, sugar-sanded gummies; Body: velvety; Acidity: vibrant; Roast: medium; Brewing: siphon, chemex, V60, plunger, aeropress; Varietals: Cauvery; Processing: Anaerobic Natural; Owner: Ratnagiri Estate














