
Paradise Coffee Roasters
Hawai‘i Kīlauea Volcano Anaerobic Washed
Hawai‘i Kīlauea Volcano Anaerobic Washed is a Anaerobic Washed coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Anaerobic Washed
Available Sizes▾
- 113g — $50.00 ($44.25/100g)
- 340g — $140.00 ($41.18/100g)

Hawai‘i Kīlauea Volcano Anaerobic Washed
Hawai‘i Kīlauea Volcano Anaerobic Washed is a Anaerobic Washed coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Anaerobic Washed
Available Sizes
- 113g — $50.00 ($44.25/100g)
- 340g — $140.00 ($41.18/100g)
Similar coffees to this Anaerobic Washed

Hawaii Kona Farm Direct SL34 Washed
Hawaii Anaerobic Washed SL34
Julith Coffee
$31.31

100% Ka'ū Hawai'i
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$25.00

100% Kona Hawai'i
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$25.00

KONA MAHINA
HOLULOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii TRADITIONAL WASHED TYPICA
White Nene Coffee Roasters
$30.00

Kona Peaberry Coffee
100% Kona Peaberry coffee Washed Peaberry, Typica
Big Island Coffee Roasters
$26.00

KONA SL34
HOLUALOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii SL34
White Nene Coffee Roasters
$38.00
Description
Want to be first in line to try amazing Hawaiian coffees like this one? subscribe to our Hawaii Island Tour! Tasting Notes A powerful cup, well balanced and quite different in profile from most coffees from Kona and other regions of Hawai‘i. More similar to what would be expected from Kenya than Hawai‘i. Expect dominant flavors of raspberry, cherry, molasses and a winey cup. with hints of orange, lavender, and chocolate in the finish. Background Info 1st place in the Hawaii Coffee Association annual statewide Cupping Competition, Hawai'i District, 2016. Top coffee from Coffee Review's December 2016 tasting review. This farm was 1st place in the Hawaii Coffee Association annual statewide Cupping Competition, Hawai'i District, 2016. Washed version of this coffee was the top coffee from Coffee Review's December 2016 tasting review. 2 2020 harvest 96 Points rated by Coffee Review: Grown just outside Volcano Village, roughly 100 miles from Kona in the Puna district, the landscape and weather is vastly different from what most Hawaiian coffee lovers are familiar with in Kona. Volcano Village, atop Kilauea volcano, is roughly 3000 feet above sea level -- twice the altitude of most Kona farms -- surrounded by native 'ohi'a trees, endemic birds, and generally overcast, cool weather. Finding coffee grown this high up Kīlauea volcano is unusual and mostly considered experimental, which is one reason we were excited to meet Jim Chestnut and taste his Kilauea volcano-grown coffee. Jim and Edna's farm is just 25 miles up the mountain from Paradise's Hawaii roasting facility in Hilo. Their lot consists of just a few dozen Typica and Caturra coffee trees, in addition to teas and tropical fruits. Annual production is tiny. Ranging from 20- 50lb of coffee each year. The coffees from this farm have been 1st place in the Hawaii District 2016, 2017, and 2018, and placed 3rd in the state cupping competition in 2016. We have been purchasing the entire production of the washed coffee from this farm since 2016. Most of each year's production has gone to members of our Hawaii Island Tour Subscription. This years harvest was very small and we have just a 5lb left over to offer online.
About Paradise Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Paradise Coffee Roasters

Kona Typica Namvar Estate -Natural-Light Roast
$40.00

Decaf Colombia Nariño Sareni - Light Roast
$29.00

California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ
$70.00

Ka‘ū Pacamara — Malolactic Natural
$40.00

Guatemala El Injerto Geisha Los Nogales Auction Lot -Washed-Light Roast
$120.00

Guatemala Geisha Corona — Coffea Diversa
$50.00





