
Big Island Coffee Roasters
Maui Mana
Maui Mana is a Maui, Washed, Yellow Caturra, Catuai coffee from Big Island Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 283g — $27.00 ($9.54/100g)
- 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Maui Mana
Maui Mana is a Maui, Washed, Yellow Caturra, Catuai coffee from Big Island Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 283g — $27.00 ($9.54/100g)
- 2267g — $199.00 ($8.78/100g)
Similar coffees to this Maui Washed Yellow Caturra, Catuai

Ka‘ū Classic Dark Roast – Specialty Hawaiian Coffee from the Big Island
Ka‘ū District, Hawai‘i Island Fully washed Hawaiian Typica, Red Catuai
Paradise Coffee Roasters
$25.00

KONA MAHINA
HOLULOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii TRADITIONAL WASHED TYPICA
White Nene Coffee Roasters
$30.00

Kona Classic - Dark Roast
North Kona, Hawai‘i Typica and K7
Paradise Coffee Roasters
$25.00

LAVA LEGACY: DARK- National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$10.00

Hawai‘i Island Blend Medium-Dark Roast (Kona+ Ka‘ū)
Kona & Ka‘ū, Hawai‘i Island
Paradise Coffee Roasters
$25.00

Aloha Blend
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$16.00
Description
Origin: Maui Roast: Dark Tasting Notes: Dark chocolate and toasted nuts up front, balanced by hints of golden raisin, berries, and red apple. Coffee Variety & Process: Yellow Caturra, Catuai, Washed
About Big Island Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Big Island Coffee Roasters

Lā Piha Makahiki Blend
$45.00

Kona Peaberry Coffee
$26.00

Moa'ula 'Ohana Blend
$21.00

Maui Mellow
$15.00

Kaʻu Morning Glory
$21.00

Ka'u Darkwood
$20.00







