
Paradise Coffee Roasters
Kona Tropical Punch — 100% Kona Coffee (Light Roast)
Kona Tropical Punch — 100% Kona Coffee (Light Roast) is a North Kona, Hawai‘i, Washed with yeast fermentation, Typica, SL34, Geisha coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- North Kona, Hawai‘i
- Process
- Washed with yeast fermentation
- Variety
- Typica, SL34, Geisha
Available Sizes▾
- 113g — $50.00 ($44.25/100g)
- 340g — $140.00 ($41.18/100g)
- 907g — $350.00 ($38.59/100g)

Kona Tropical Punch — 100% Kona Coffee (Light Roast)
Kona Tropical Punch — 100% Kona Coffee (Light Roast) is a North Kona, Hawai‘i, Washed with yeast fermentation, Typica, SL34, Geisha coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- North Kona, Hawai‘i
- Process
- Washed with yeast fermentation
- Variety
- Typica, SL34, Geisha
Available Sizes
- 113g — $50.00 ($44.25/100g)
- 340g — $140.00 ($41.18/100g)
- 907g — $350.00 ($38.59/100g)
Similar coffees to this North Kona, Hawai‘i Washed with yeast fermentation Typica, SL34, Geisha

KONA SL34
HOLUALOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii SL34
White Nene Coffee Roasters
$38.00

Hawaii Kona Farm Direct SL34 Washed
Hawaii Anaerobic Washed SL34
Julith Coffee
$31.31

Lā Piha Makahiki Blend
Kona, Maui & Kaʻū Coffees and SL34. Washed and Yeast Inoculated Yellow Caturra, Red Bourbon
Big Island Coffee Roasters
$45.00

Kona Peaberry Coffee
100% Kona Peaberry coffee Washed Peaberry, Typica
Big Island Coffee Roasters
$26.00

100% Kona Hawai'i
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$25.00

Kona Bloom
100% Kona coffee
Big Island Coffee Roasters
$22.00
Description
Kona Tropical Punch is our most expressive and fruit-forward Kona coffee. Produced from small seasonal lots and roasted light, it showcases how modern fermentation and careful variety selection can unlock a vivid, tropical side of Kona’s volcanic terroir. This coffee departs intentionally from traditional Kona profiles, offering a brighter, more dynamic cup for those who enjoy acidity-driven, aromatic coffees. Origin: North Kona, Hawai‘iRoast: LightVarieties: Typica, SL34, GeishaProcess: Washed with yeast fermentationFlavor: Lilikoi (passionfruit), orange zest, strawberry papaya, pineappleBody: Silky, wine-likeAcidity: Bright, juicyCoffee Review Score: 97 Points Process & Roast Style This coffee undergoes a yeast-fermented washed process, where selected yeast strains guide fermentation after pulping, enhancing fruit expression while maintaining the cleanliness of a washed coffee. Roasted light, the profile is designed to preserve acidity, aromatics, and transparency. Development is intentionally restrained to allow fermentation-derived fruit notes to remain vivid without becoming heavy or winey. Cup Profile Expect a lively, aromatic cup with flavors of passionfruit, orange zest, strawberry papaya, and pineapple. Acidity is bright and refreshing, balanced by a silky, wine-like mouthfeel and a long, resonant finish. Compared to our Kona Classic Medium, this coffee is brighter, fruitier, and more adventurous in style. Acclaim In January 2026, Coffee Review awarded Kona Tropical Punch 97 points, describing it as: “Richly aromatic, floral and fruit-forward. Passionfruit, lychee, plumeria, fresh young ginger, vanilla bean in aroma and cup. Bright, juicy acidity; fluffy, silky mouthfeel. Resonant, long, flavor-saturated finish.” Brewing Recommendations Best results with: Pour-over (highly recommended for clarity and aromatics) Auto-drip (clean, balanced cup) AeroPress (rounder body with retained fruit) Use filtered water and brew at approximately 201–203°F. Who This Coffee Is For Drinkers who enjoy bright, fruit-forward coffees Fans of modern fermentation and expressive profiles Those looking to experience a non-traditional side of Kona If you prefer a smoother, low-acid, classic Kona profile, this may not be the right choice. Explore Our Kona Coffees Looking for a different expression of Kona coffee?View all Kona coffees → in our Kona Coffee Collection. Prefer a smoother, more traditional cup? Kona Classic Medium Roast — balanced, sweet, and refined Looking for deeper richness and low acidity? Kona Classic Dark Roast — bold, smooth, and full-bodied
About Paradise Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Paradise Coffee Roasters

Kona Typica Namvar Estate -Natural-Light Roast
$40.00

Decaf Colombia Nariño Sareni - Light Roast
$29.00

California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ
$70.00

Ka‘ū Pacamara — Malolactic Natural
$40.00

Guatemala El Injerto Geisha Los Nogales Auction Lot -Washed-Light Roast
$120.00

Guatemala Geisha Corona — Coffea Diversa
$50.00




