
Paradise Coffee Roasters
Kona Geisha Blanc Washed Light Roast
Kona Geisha Blanc Washed Light Roast is a Washed, Geisha coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes▾
- 113g — $75.00 ($66.37/100g)
- 340g — $200.00 ($58.82/100g)

Kona Geisha Blanc Washed Light Roast
Kona Geisha Blanc Washed Light Roast is a Washed, Geisha coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes
- 113g — $75.00 ($66.37/100g)
- 340g — $200.00 ($58.82/100g)
Similar coffees across all roasters

KONA SL34
HOLUALOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii SL34
White Nene Coffee Roasters
$38.00

Panama Janson Coffee Geisha Washed Lot 26-255
Panama Washed Geisha
Julith Coffee
$24.51

26 New Season - Colombia Finca El Paraíso Washed Geisha Lot #77 - 150g
Colombia Washed Geisha
Big Sur Coffee
$25.00

Barú Black Mountain • Washed • Geisha • Panama 100g - Geisha - Washed - Panama 100g
Panama Washed Geisha
Norma Supply Co.
$45.00

Panama Janson Coffee Geisha Washed Lot 26-178
Panama Washed Geisha
Julith Coffee
$59.90

100% Kona Hawai'i
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$25.00
Description
Kona Geisha Blanc — Washed Light Roast Now available. Browse our current available Geisha coffee beans A rare and radiant Hawaiian Geisha coffee from the misty slopes of Kona. Bright and luminous, our Kona Geisha Blanc reveals the crystalline clarity and citrus-floral character that define the world's most celebrated coffee variety—reimagined through the volcanic terroir of Hawai‘i's Big Island. Origins & Elevation: Noelani Farm, North Kona High above the town of Hōlualoa, Noelani Farm cultivates Geisha trees at roughly 2,500 feet—the highest reaches of the Kona district. The cool, cloud-shrouded climate evokes Boquete, Panama, birthplace of Geisha's legend, yet the result is unmistakably Hawaiian: luminous, tropical, and serene. This lot is a blend of Spring 2026 harvests, gathered across Noelani Farm's Geisha plantings to create a bright, consistent expression of the estate's signature terroir. Character & Style: Bright, Vivid, Crystalline Fragrant notes of peach, bergamot, and grapefruit zest rise from the cup. On the palate, ripe passionfruit and strawberry unfold in vivid sequence, finishing crisp and citrus-bright. A coffee of clarity and lift—vibrant and precise, like its namesake Blanc. Craft & Process: The Blanc Washed Method A precision washed technique from Paradise Coffee Roasters, inspired by the crisp clarity of a fine white wine. Whole cherries are pulped immediately after harvest, then fermented with wine yeasts under careful control—preserving brightness and definition rather than the deep fruit character of extended skin contact. The result is a cleaner, more luminous cup: crystalline acidity and layered stone fruit and citrus tones that define Kona Geisha Blanc. Acclaim Noelani Farm's Geisha program has already earned back-to-back 97-Point scores from Coffee Review this year for Kona Geisha Rosé and Kona Geisha Cold Ferment—two of the highest-rated coffees ever produced in Hawai‘i. Kona Geisha Blanc carries that same lineage forward, grown from the same trees and terroir, with its own review pending. A Moment of Paradise: How to Enjoy Best savored slowly—by pour-over or delicate immersion—to reveal its bright citrus aromatics and crystalline sweetness. Whether shared at sunrise or enjoyed in quiet reflection, Kona Geisha Blanc invites clarity, vibrance, and a renewed sense of wonder in every cup.
About Paradise Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Paradise Coffee Roasters

Kona Typica Namvar Estate -Natural-Light Roast
$40.00

Decaf Colombia Nariño Sareni - Light Roast
$29.00

California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ
$70.00

Ka‘ū Pacamara — Malolactic Natural
$40.00

Guatemala El Injerto Geisha Los Nogales Auction Lot -Washed-Light Roast
$120.00

Guatemala Geisha Corona — Coffea Diversa
$50.00

![Tierra Blanca Coffee - Washed [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/TBC6.png?v=1775762771)