
Paso Paso
Espresso- Diego Robelo - Grand Peaberry Washed
Espresso- Diego Robelo - Grand Peaberry Washed is a Washed coffee from Paso Paso.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
Available Sizes▾
- 250g — $11.95 ($4.78/100g)
- 1000g — $43.99 ($4.40/100g)

Espresso- Diego Robelo - Grand Peaberry Washed
Espresso- Diego Robelo - Grand Peaberry Washed is a Washed coffee from Paso Paso.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
Available Sizes
- 250g — $11.95 ($4.78/100g)
- 1000g — $43.99 ($4.40/100g)
Similar coffees to this Washed

Takesi Peaberry
Finca Takesi Washed Peaberry Gesha
Dayglow Coffee
$64.00

SUNDROP PEABERRY
Cerrado, Brazil Natural Mixed Varietals
The Barn
$18.13

The Barn - Sundrop
Brazil Natural Mixed Varietals
Speciality Coffee CA
$20.00

Ratnagiri Peaberry
India Washed Peaberry
Corridor Seven Coffee Roasters
$7.31

Aquiares – Esperanza
Costa Rica Natural Esperanza
Sweven Coffee
$19.88

100% Kona Peaberry
Washed
Tradition Coffee Roasters
$39.00
Description
A Rare and Sweet Grand Peaberry from Aquiares Estate This unique lot, cultivated by Diego Robelo at Aquiares Estate, showcases the rare peaberry mutation. These naturally occurring round beans deliver intense sweetness and a vibrant acidity, setting this selection apart as an extraordinary discovery for coffee lovers. A Rare Natural Mutation: Peaberries occur when only one single round bean develops inside the coffee cherry, representing just 7% of the entire Aquiares harvest. Intensified Flavour Profile: The compact, spherical structure of the peaberry traps and concentrates natural sugars, resulting in an incredibly crisp and balanced cup. Sustainable Grade Elevation: Diego Robelo’s forward-thinking approach bypasses standard commodity processing, sorting these hidden gems to directly elevate the entire farm community. The Story of Grand Peaberry In 2018, Diego Robelo set out to unlock the hidden value within the traditional estate crop. Following meticulous density sorting and endless cupping sessions, the standalone Grand Peaberry lot was born. Bram was among the very first to taste the early test batches and instantly fell in love with its remarkable fruit clarity. Inside Aquiares Estate: Innovation with Diego Robelo Discover how precise sorting and a zero-waste mindset transformed a natural anomaly into a specialty lot. Read the Story ➔ Roaster's Notes Because peaberry beans are incredibly round and dense (800G/L), they absorb heat differently than standard flat beans and require careful profiling. ➔ Roast Profile: Medium Roast • 11.5 Minutes at 203.2°C Ethical & Sustainable Ecosystem Aquiares Estate is fully Rainforest Alliance and Carbon Neutral certified. All coffee fields are shade-grown under native trees, creating protected natural wildlife corridors. Beyond agriculture, Diego provides on-site healthcare, continuous education, and secure childcare programs for the entire harvest team.
More from Paso Paso

Filter Coffee - Diego Robelo - SL28 Red Honey
$21.99

Filter Coffee - Jorge Vásquez - Catuai Natural
$13.38

Filter Coffee - Diego Baraona - Bourbon Elite Washed
$13.38

Filter Coffee - Syoum Family - Heirloom Natural
$13.38

Espresso - Silvio Sánchez - Catuai Natural
$13.38

Filter Coffee - Diego Robelo - Centroamericano Anaerobic Natural
$17.21


