BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Passenger

Passenger is a specialty coffee roaster based in US. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Passenger.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Kenya
Common processes
Washed, Honey, Natural
New in last 30 days
4 (6.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-22
Latest restock
2026-08-05

13 coffees in stock (70 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Abdo Aba Mecha EA Decaf Education Lot
USA|Passenger

$22.25 · 250g · $8.90/100g

Details

Origin
Jimma Zone, Ethiopia
Process
Ethyl Acetate Decaffeination
Variety
JARC 74110
Producer
Abdo Aba Mecha
Banko Chelchele
USA|Passenger

$23.25 · 250g · $9.30/100g

Details

Origin
Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC Selections
Producer
Banko Chelchele Wet Mill
Gesha Village Oma Natural Process 2025
USA|Passenger

$48.00 · 125g · $38.40/100g

Details

Origin
West Omo Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Estate
Yaye Chericho Honey Process 2025
USA|Passenger

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Arbegona, Ethiopia
Process
Honey
Variety
JARC Selections
Producer
Yaye Chericho Station
Haro Wachu Natural Process 2025
USA|Passenger

$23.75 · 250g · $9.50/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections
Producer
Ture Waji
Bookkisa 2024
USA|Passenger

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC Selections
Producer
Ture Waji
Bogalech Dukkale Natural Process 2025
USA|Passenger

$24.25 · 250g · $9.70/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections
Producer
Bogalech Dukkale
Gesha Village Surma Natural Process 2025
USA|Passenger

$48.00 · 125g · $38.40/100g

Details

Origin
West Omo Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Estate
Shoondhisa Natural Process 2024
USA|Passenger

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections
Producer
Ture Waji
Gesha Village Oma Honey Process 2025
USA|Passenger

$48.00 · 125g · $38.40/100g

Details

Origin
West Omo Zone, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Estate
Raro Boda 2024
USA|Passenger

$23.25 · 250g · $9.30/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC Selections
Producer
Raro Boda Wet Mill
Agaro
USA|Passenger

$19.80 · 250g · $7.92/100g

Details

Origin
Jimma Zone, Oromia, Ethiopia
Producer
Mike Mamo & Addis Exporter
Stowaway
USA|Passenger
In StockBlend

$19.80 · 250g · $7.92/100g

Details

Origin
Jimma Zone, Oromia, Ethiopia
Producer
Mike Mamo & Addis Exporter