BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Peixoto

Peixoto is a specialty coffee roaster based in Arizona, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Peixoto.

Top origins
Brazil, Colombia, Honduras
Common processes
Natural, Microorganism Fermentation Washed, Anaerobic Washed
New in last 30 days
1 (2.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-02

5 coffees in stock (7 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Betania
USA|Peixoto

$27.00 · 340g · $7.94/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Chiroso Bourbon
Producer
Linarco Rodriguez Ospina
FAMILIA
USA|Peixoto

$23.00 · 340g · $6.76/100g

Details

Origin
Sul de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai / Catucai
Producer
José Augusto Peixoto
DOCE
USA|Peixoto

$23.00 · 340g · $6.76/100g

Details

Origin
Sul de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai/Catucai
Producer
José Augusto Peixoto
Boa Vista Dark Roast
USA|Peixoto

$22.00 · 340g · $6.47/100g

Details

Origin
Sul de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai/Catucai
Producer
José Augusto Peixoto
SUGARCANE DECAF
USA|Peixoto

$24.00 · 340g · $7.06/100g

Details

Origin
La Celia, Risaralda, Colombia
Process
Fully Washed/Sugarcane
Variety
Colombia
Producer
La Cristalina