
Phil & Sebastian
Doppelganger Espresso
Doppelganger Espresso is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Growers
Available Sizes▾
- 250g — $11.12 ($4.45/100g)
- 1134g — $43.27 ($3.82/100g)

Doppelganger Espresso
Doppelganger Espresso is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Growers
Available Sizes
- 250g — $11.12 ($4.45/100g)
- 1134g — $43.27 ($3.82/100g)
Similar coffees to this Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra

Epic Espresso
Guatemala - Huehuetenango Washed Process Bourbon, Caturra, Catuai
49th Parallel Coffee Roasters
$17.00

Guatemala Espresso DARK
Guatemala - Huehuetenango Washed Caturra, Catuai
HAYB
$8.60

The Demi Espresso
Guatemala - Huehuetenango Washed Caturra, Bourbon
49th Parallel Coffee Roasters
$17.00

La Laguneta Espresso
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.41

La Laguneta
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.41

Guatemala San Agustin (Espresso)
Guatemala — San Agustin Washed Bourbon, Caturra, Catuai, Pache
Thankfully Coffee
$19.00
Description
Doppelgänger is our darkest espresso roast and our easiest to use espresso. Just like Alter Ego, don't expect sweaty looking black beans. Instead, these beans have been roasted to a beautiful chocolate brown colour. Our goal was achieve a rich, smooth and bold espresso that can work in milk or on its own, in a fancy manual espresso machine or a super-automatic. Country: Guatemala Variety: Bourbon, |, Caturra Processing: Traditional Washed Producers: Small Growers Region: San Miguel Dueñas Elevation: 1550-1900m Storage: Green coffee frozen to preserve freshness
More from Phil & Sebastian

Alo Zero Fermentation
$22.59

Sweet Habit Espresso
$11.12

Hartmann Family Maragogype Natural
$26.12

Jose Ignacio Jijón Typica Mejorado
$30.35

Sugar Heist
$14.79

Lights Out Decaf
$12.88

