
Phoenix Coffee Co
Munkaze: Burundi
Munkaze: Burundi is a Burundi, Washed, Bourbon coffee from Phoenix Coffee Co.
Went OOS:
In stock for ~8d
Available Sizes▾
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Munkaze: Burundi
Munkaze: Burundi is a Burundi, Washed, Bourbon coffee from Phoenix Coffee Co.
Went OOS:
In stock for ~8d
Available Sizes
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 2267g — $173.00 ($7.63/100g)
Similar coffees to this Burundi Washed Bourbon

Munkaze Double Ferment Washed
Burundi Washed
Chromatic Coffee
$36.99

Mukaze Washed
Kayanza Commune Washed Bourbon
Origin Roasting
$26.54

Mukaze Anaerobic
Kayanza Commune Anaerobic Natural Bourbon
Origin Roasting
$28.06

Bumba
Kayanza, Burundi Washed Bourbon
Passenger
$26.25
Description
The second of our two Burundi coffees for 2026, this lot comes from the same importing organization as the Remera lot and offers much of the same creamy, sweet texture backed by a gentle-yet-present acidity. Whereas Remera leaned towards red berries with its fruit notes, this coffee veers more in the direction of fresh key lime, which sits nicely against the creamy texture. Grown between 1800 and 2200 MASL along the edge of the Kibira National Forest in Burundi’s “up country”, this red bourbon was grown in full sun alongside bananas, maize, cassanova, and beans. Coffee is picked, pulped, and undergoes two fermentations prior to washing: a 12 hours wet ferment followed by 12 hours dry. Coffee is then washed and dried for 20-25 days on traditional raised beds. Net weight: 12 ounces



