
Phoenix Coffee Co
Ruarai AA: Kenya
Ruarai AA: Kenya is a Kenya, Washed, SL-28 coffee from Phoenix Coffee Co.
Went OOS:
In stock for ~8d
Available Sizes▾
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Ruarai AA: Kenya
Ruarai AA: Kenya is a Kenya, Washed, SL-28 coffee from Phoenix Coffee Co.
Went OOS:
In stock for ~8d
Available Sizes
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 2267g — $173.00 ($7.63/100g)
Similar coffees to this Kenya Washed SL-28

Kenya - Ruirai AA
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
SK Coffee
$28.00

Kii – SL28 & SL34
Kenya Washed SL28 & SL34
Sweven Coffee
$21.20

Muchagara
Muchagara Factory, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian
Axil Coffee Roasters
$18.00

Kenya Kirinyaga
Central Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Rum Baba Coffeeroasters
$18.27

Kirimaara
Kirinyaga, Kenya Washed SL 28, SL 34
Fábrica Coffee Roasters
$20.53

Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru
Kenya, Kirinyaga Washed SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
September
$25.00
Description
Meaning “place of rocks” in the Kikuyu language, Ruarai is the name of both a regional river and a local coffee processing factory in Kenya's Nyeri region. Consisting of the usual suspects of Kenyan coffee varietals–SL 28,SL 34, Ruiru 11 and Batian–this coffee contains crop from ~600 regional smallholder farmers, most of whom grow on less than 2 hectares in the red volcanic soil along the base of Mount Kenya. Cherry is sorted, pulped, fermented for 16-18 hours, and washed before being dried on raised beds for 13-14 days. Expect a citrus-forward, but not tart, coffee with lots of blood orange and clementine juiciness and a candied sage note that hints at savory but never quite gets there. As the cup cools, the citrus brightness settles into an almost creamsicle texture. Net weight: 12 ounces




