
Phoenix Coffee Co
Musa Abalulesa: Ethiopia
Musa Abalulesa: Ethiopia is a Ethiopia, Honey, 74110 coffee from Phoenix Coffee Co.
See listing at Phoenix Coffee CoAvailable Sizes▾
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 2267g — $166.00 ($7.32/100g)

Musa Abalulesa: Ethiopia
Musa Abalulesa: Ethiopia is a Ethiopia, Honey, 74110 coffee from Phoenix Coffee Co.
Available Sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 2267g — $166.00 ($7.32/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Honey 74110

Ethiopia Musa Abalulesa
Ethiopia Honey
Ruby Coffee Roasters
$21.00

Anasora
Guji, Ethiopia Natural Ethiopian Landraces
Amaya Coffee
$23.90

Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed
Oma Fontule, Ethiopia Washed Heirloom 74110, 74165
Orbiter Coffee
$15.00

Moata Raya
West Limu, Ethiopia Honey 74110
Eight Ounce Coffee
$23.99

Beshasha : House
Ethiopia Washed 74110 - 74112
Zennor Coffee
$13.25

Ethiopia, Othosololo
Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia Honey JARC 74158, 74112, 74110
Methodical Coffee
$34.91
Description
Musa has been growing on Agaro farm at 2100 MASL for decades, all while navigating political violence and ever-changing export regulations that have forced him to reinvent his operation again and again. This 74110/74165 varietal separation was farmed organically alongside avocades, honey bees, and a more recent seed production business that Musa runs with his brother and fellow coffee producer, Mustefa. What we taste: pineapple, nectarine, peach blossom Net weight: 12 ounces



