
Pirates of Coffee
FRUIT PUNCH: Ethiopia Natural
FRUIT PUNCH: Ethiopia Natural is a Bombe District, Sidama, Natural, Ethiopian Heirloom coffee from Pirates of Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Bombe District, Sidama
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Daye Bensa
Available Sizes▾
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
- 2000g — $116.00 ($5.80/100g)

FRUIT PUNCH: Ethiopia Natural
FRUIT PUNCH: Ethiopia Natural is a Bombe District, Sidama, Natural, Ethiopian Heirloom coffee from Pirates of Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Bombe District, Sidama
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Daye Bensa
Available Sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
- 2000g — $116.00 ($5.80/100g)
Description
This gorgeous coffee is produced by Asefa Dukamo at Daye Bensa Farm in the Sidama Region of Ethiopia. It’s a fruit‑forward delight, led by bright portrayals of berries and cherries, followed by a balanced sweetness that creates a perfectly rounded cup. The cup is sparkly and expressive, you simply cannot mistake it for anything other than Ethiopia. Beautiful inter‑layered fruit tones rest on a solid yet light, tea‑like base that’s effortless to drink and quick to become a favourite. Tasting Notes: Strawberry, Cherry, Hibiscus, Roobois Tea, Pomegranate, Maple Syrup Cup score: 86.75 ☕ Coffees from Daye Bensa have earned a special place in our crew’s hearts for their fruit‑forward, juicy character and Fruit Punch is no exception. These are the coffees you miss long after the last cup is gone. Don’t let this one slip away bring a little joy to your brew bar today. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Ethiopia ☠️ Region: Bombe District, Sidama ☠️ Grade 1 Arabica coffee beans ☠️ Producer: Daye Bensa ☠️ Farmer: Asefa Dukamo ☠️ Varietal: Ethiopian Heirloom ☠️ Process: Natural ☠️ Tasting notes: Strawberry Cherry Hibiscus Roobois Tea Pomegranate Maple Syrup ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Altitude: 1800 masl ☠️ Roast: Medium ☠️ Whole bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00