BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
Canada|Pirates of Coffee

Pirates of Coffee

$33.00250gIn Stock

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation is a Risaralda, Nitro Fermentation, Caturra coffee from Pirates of Coffee.

In stock since:

Buy from Pirates of Coffee

Details

Origin
Risaralda
Process
Nitro Fermentation
Variety
Caturra
Producer
Julio Madrid
Available Sizes▾
  • 250g — $33.00 ($13.20/100g)
  • 1000g — $116.00 ($11.60/100g)
  • 2000g — $217.00 ($10.85/100g)

Description

Melonhead is a wild, high‑energy coffee produced by Julio Madrid at Finca La Riviera. The Nitro Fermentation process paired with Caturra varietal beans pushes its expressiveness to another level. The cup is unmistakable you’ll know it’s a melon‑driven profile from the moment you crack open the bag. It carries a vibrant mix of sweetness and tartness throughout, creating a distinct and memorable flavour experience. The result is a unique, fruit‑forward cup that remains highly enjoyable from start to finish. Tasting Notes: Cantaloupe, NERDS Candy, Watermelon, Honeydew Cup score: 88.50 ☕  Julio Madrid, the producer of this coffee, is a third‑generation farmer with exceptional coffee‑producing expertise. His approach is not only cutting‑edge but remarkably distinct from anything you’ve ever tasted. The coffees he creates form the foundation of what we call the LOCO Series. His previous releases—Lollipop, Smoothie, and Munchie—have all been praised by #thecrew. This coffee was part of the LOCO Series Subscription Capsule 012 (September 2026) ABOUT LA RIVIERA La Riviera farm is located in Colombia, in the region of the coffee cultural landscape in the central foothills of the Andes Mountain range with a high influence of the Santa Isabel snow-capped mountains. They are third-generation coffee growers who are dedicated to producing and perfecting high-quality coffees, They produce differentiated coffees with high-quality standards backed by responsible production techniques, focused on origin traceability innovation and tradition. ABOUT NITRO FERMENTATION TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Colombia ☠️ Region: Risaralda ☠️ Farm: Finca Milan ☠️ Producer: Julio Madrid ☠️ Varietal: Caturra ☠️ Process: Nitro Fermentation ☠️ Cup Score: 88.50 ☠️ Tasting notes: Cantaloupe NERDS Candy Watermleon Honeydew ☠️ Brew: Omni/Filter/Espresso ☠️ Altitude: 1700 masl ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Whole bean

About Pirates of Coffee

Location
Ontario, Canada
Region
North America
Visit Pirates of Coffee →