
Pirates of Coffee
BLACK FOREST CAKE: Decadent Blend
BLACK FOREST CAKE: Decadent Blend is a specialty coffee from Pirates of Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
- 2000g — $145.00 ($7.25/100g)

BLACK FOREST CAKE: Decadent Blend
BLACK FOREST CAKE: Decadent Blend is a specialty coffee from Pirates of Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
- 2000g — $145.00 ($7.25/100g)
Similar coffees across all roasters

Foret Noire
Rabbit Hole Roasters
$12.71

Forêt Noire
Honduras/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99

EAST COAST - Panther Coffee Blend
Panther Coffee
$21.00

Belle Espresso
Klatch Coffee
$20.95

Velvet Amber Espresso Blend
Good Brothers Coffee
$13.99

Seasonal Espresso Blend
Simple Kaffa
$18.75
Description
A beautifully dense, layered cup of coffee with gentle hints of cherry and the sweetness of cake. This decadent yet approachable blend is crafted to be both delectable and indulgent, offering a deeply fulfilling experience, perfect as your first coffee of the day or your third. Tasting Notes: Cherry Liqueur, Cacao, Sponge Cake Cup Score: 86.25 ☕ We’ve refined this roast profile to perform beautifully on both filter and espresso, delivering clarity, balance, and sweetness across all brewing methods. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Blend ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Cup Score: 86.25 ☠️ Tasting notes: Cherry Liqueur Cacao Sponge Cake ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00







