
Prolog Coffee
Kigari AA
Kigari AA is a meru county, kenya, washed, ruiru 11, sl 28, batian coffee from Prolog Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- meru county, kenya
- Process
- washed
- Variety
- ruiru 11, sl 28, batian
- Producer
- kigari farmers cooperative society
Available Sizes▾
- 250g — $3.96 ($1.58/100g)
- 1000g — $15.22 ($1.52/100g)

Kigari AA
Kigari AA is a meru county, kenya, washed, ruiru 11, sl 28, batian coffee from Prolog Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- meru county, kenya
- Process
- washed
- Variety
- ruiru 11, sl 28, batian
- Producer
- kigari farmers cooperative society
Available Sizes
- 250g — $3.96 ($1.58/100g)
- 1000g — $15.22 ($1.52/100g)
Similar coffees to this meru county, kenya washed ruiru 11, sl 28, batian
Kamagogo AA - Kenya - 300g
Muranga, Kenya Washed Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Thom Bargen
$24.00

Kagere AA
Kenia · Nyeri Washed SL 28/34, Ruiru 11, Batian
Leuchtfeuer Coffee
$22.64

Kii - Kenya, Kirinyaga
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Morgon Coffee Roasters
$23.00

Kii - Kirinyaga, Kenya
Kenya, Gichugu, Kirinyaga Washed SL28, SL24, Ruiru 11
Solberg & Hansen
$22.77
Description
History Our relationship with Kigari spans three years, with coffee purchased in 2022, 2023 and 2026. Based in the highlands of Meru County, Kenya, Kigari brings together farmers across four wet mills, producing exceptional coffee at 1,600–1,900 masl. The cooperative is deeply committed to its farmers, providing access to pre-financing, farm inputs on credit, school-fee support and emergency funds, practical support that helps farming families invest in their futures and sustain coffee production year after year. Kigari’s impact extends beyond the cup. The cooperative encourages farmers to integrate Grevillea and macadamia trees into their coffee farms, providing shade while supporting environmental conservation, and promotes diversified farming with bananas and maize. Kigari has a classic Kenyan character with a smooth everlasting acidity and notes of red fruit and pomegranate. Specifications country kenya region meru county producer kigari farmers cooperative society variety ruiru 11, sl 28, batian process washed altitude 1600-1900 masl tasting notes red fruit, pomegranate, black tea





