
Prolog Coffee
La Pomarrosa Bourbon
La Pomarrosa Bourbon is a colasay, peru, washed, bourbon coffee from Prolog Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- colasay, peru
- Process
- washed
- Variety
- bourbon
- Producer
- merci fernandez
Available Sizes▾
- 250g — $3.96 ($1.58/100g)
- 1000g — $15.53 ($1.55/100g)

La Pomarrosa Bourbon
La Pomarrosa Bourbon is a colasay, peru, washed, bourbon coffee from Prolog Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- colasay, peru
- Process
- washed
- Variety
- bourbon
- Producer
- merci fernandez
Available Sizes
- 250g — $3.96 ($1.58/100g)
- 1000g — $15.53 ($1.55/100g)
Similar coffees to this colasay, peru washed bourbon

Juan Quilla Laura Washed Bourbon
Juan Quilla Laura, Finca Quillabamba, Peru Washed Bourbon
Modcup Coffee
$27.50

Timbuyacu {Filter}
Peru Washed Bourbon
CoolBeans
$24.00

Peru - La Mandarina
Peru, Colasay Washed Bourbon “de Colasay”
Exposure Therapy Coffee
$25.84

Timbuyacu
Filter Washed Colasay Bourbon
Nomad
$16.53

Colombia Las Brisas PB - 200g
Huila, Colombia Washed Pink Bourbon
Ondo Coffee
$28.00

Timbuyacu
Espresso Washed Colasay Bourbon
Nomad
$16.53
Description
History We have been working with Merci for three years and we are excited to have this Bourbon variety. In the cup expect a beautiful representation of washed bourbon coffee from the Colasay region in Peru with crisp and complex acidity, medium to full body with smooth mouthfeel and flavours of sweet pink apple, honey, nectarine, brown sugar and black tea. Specifications country peru region colasay producer merci fernandez variety bourbon process washed altitude 1700-1850 masl tasting notes apple, nectarine, honey





