
Rosso Coffee Roasters
Early Bird / Costa Rica
Early Bird / Costa Rica is a San Marcos de Tarrazu, San Jose, Costa Rica (1300-1600 masl), Washed, Caturra, Catuai coffee from Rosso Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Marcos de Tarrazu, San Jose, Costa Rica (1300-1600 masl)
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Catuai
- Producer
- Coopetarrazu
Available Sizes▾
- 340g — $14.82 ($4.36/100g)
- 907g — $37.41 ($4.12/100g)
- 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Early Bird / Costa Rica
Early Bird / Costa Rica is a San Marcos de Tarrazu, San Jose, Costa Rica (1300-1600 masl), Washed, Caturra, Catuai coffee from Rosso Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Marcos de Tarrazu, San Jose, Costa Rica (1300-1600 masl)
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Catuai
- Producer
- Coopetarrazu
Available Sizes
- 340g — $14.82 ($4.36/100g)
- 907g — $37.41 ($4.12/100g)
- 2267g — $88.24 ($3.89/100g)
Similar coffees to this Washed Caturra, Catuai

Producer's Pride, Costa Rica
Costa Rica Washed Caturra, Catuaí, Villalobos
Ritual Coffee Roasters
$23.00

Roast for the Roar - Wilder Costa Rica Espresso
Costa Rica Washed Catuai, Caturra
19 Grams
$17.00

Santa Lucia, Costa Rica
Costa Rica Washed Caturra
Ritual Coffee Roasters
$23.00

Costa Rica, La Pastora
Costa Rica, Tarrazu, Costa Rica Washed Caturra & Catuai
Methodical Coffee
$21.32

Costa Rica Santa Rosa 1900 Espresso
Costa Rica Yellow Honey Catuai
Verve Coffee Roasters
$27.00

El Aguacate, Costa Rica
Costa Rica Washed Villalobos and Caturra
Ritual Coffee Roasters
$24.50
Description
Award-winning specialty coffee roasted fresh in Houston and shipped to your door in 1-2 days. B Corp certified. 4.79 stars from 2,200+ reviews. Free US shipping over $75 USD.
About Rosso Coffee Roasters
- Location
- Alberta, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD
More from Rosso Coffee Roasters

Sundae Drive / Papua New Guinea
$18.35

Monster Mash / Graveyard Smash 250g
$24.71

Pom Pom / Rwanda
$19.06

Decaf Specialty Coffee - Rosso Coffee Roasters
$18.32

Spring Forward / Ethiopia
$19.06

New Wave / Peru
$20.47
