
Rosso Coffee Roasters
New Wave / Peru
New Wave / Peru is a San Ignacio, Cajamarca, Peru 1650-1850 MASL, Washed, Extended fermentation, Caturra, Pache coffee from Rosso Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Ignacio, Cajamarca, Peru 1650-1850 MASL
- Process
- Washed, Extended fermentation
- Variety
- Caturra, Pache
- Producer
- San Jose De Lourdes
Available Sizes▾
- 340g — $17.65 ($5.19/100g)
- 907g — $45.18 ($4.98/100g)
- 2267g — $106.59 ($4.70/100g)

New Wave / Peru
New Wave / Peru is a San Ignacio, Cajamarca, Peru 1650-1850 MASL, Washed, Extended fermentation, Caturra, Pache coffee from Rosso Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Ignacio, Cajamarca, Peru 1650-1850 MASL
- Process
- Washed, Extended fermentation
- Variety
- Caturra, Pache
- Producer
- San Jose De Lourdes
Available Sizes
- 340g — $17.65 ($5.19/100g)
- 907g — $45.18 ($4.98/100g)
- 2267g — $106.59 ($4.70/100g)
Similar coffees to this San Ignacio, Cajamarca, Peru 1650-1850 MASL Washed, Extended fermentation Caturra, Pache

Peru San Ignacio Espresso
Peru - Nueva Alianza, San Ignacio, Cajamarca Washed Catimor, Geisha & Marshell
49th Parallel Coffee Roasters
$15.00

Peru Roxy Cordova
Peru, San Ignacio Extended Ferment Washed Typica, Caturra
De Mello Coffee
$18.35

Peru - Jaen & Cajamarca
Jaén and Cajamarca Washed Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
SK Coffee
$22.00

Churupampa
Chirinos, San Ignacio, Peru Typica, Caturra, Pache
Shokunin Coffee
$13.65

PACHAMAMA - Peru Espresso
Peru nass aufbereitet (fully washed), sonnengetrocknet Caturra, Catuai
Schön Kaffee
$12.40

Chakra
Cusco, Peru Washed Bourbon, Typica and Pache
Workshop Coffee
$21.00
Description
Award-winning specialty coffee roasted fresh in Houston and shipped to your door in 1-2 days. B Corp certified. 4.79 stars from 2,200+ reviews. Free US shipping over $75 USD.
About Rosso Coffee Roasters
- Location
- Alberta, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD
More from Rosso Coffee Roasters

Sundae Drive / Papua New Guinea
$18.35

Monster Mash / Graveyard Smash 250g
$24.71

Pom Pom / Rwanda
$19.06

Decaf Specialty Coffee - Rosso Coffee Roasters
$18.32

Spring Forward / Ethiopia
$19.06

Early Bird / Costa Rica
$16.94

