
Rum Baba Coffeeroasters
Marafiki
Marafiki is a Kenya, Meru County, Mt Kenya, Washed, SL28, K7, Ruiru 11, Batian coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya, Meru County, Mt Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, K7, Ruiru 11, Batian
Available Sizes▾
- 250g — $13.34 ($5.34/100g)
- 1000g — $42.69 ($4.27/100g)

Marafiki
Marafiki is a Kenya, Meru County, Mt Kenya, Washed, SL28, K7, Ruiru 11, Batian coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya, Meru County, Mt Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, K7, Ruiru 11, Batian
Available Sizes
- 250g — $13.34 ($5.34/100g)
- 1000g — $42.69 ($4.27/100g)
Similar coffees to this Kenya, Meru County, Mt Kenya Washed SL28, K7, Ruiru 11, Batian

Kirimaara
Kirinyaga, Kenya Washed SL 28, SL 34
Fábrica Coffee Roasters
$20.48

Kenya Kamwangi PB
Kenya Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Bluebird Coffee Roastery
$15.56

Kieni, 250g
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru11
Coffee Collective
$19.60

Kenya - Ruirai AA
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
SK Coffee
$28.00

Kenya Mount Kirinyaga
Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Equator Coffees
$21.00

Chepsangor
Kenya Washed SL28, Ruiru 11, Batian
Square Mile Coffee Roasters
$34.15
Description
Tasting notes: Dark Chocolate, Red Berries, Caramel Area: Kenya, Meru County, Mt Kenya Farms: Blend of crops from five regional farms Variety: SL28, K7, Ruiru 11, Batian Processing: Washed A new member in our Classics line-up: Marafiki Blend is named after the local Swahili word for ‘friends’. It’s a regional blend made up of crops from producers in the Meru area, on the slopes of Mt Kenya. Marafiki is a daily driver, your everyday friend, meant to be shared. Casual yet versatile, with a distinct Kenyan character. More info about this coffee below!
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.73

Ethiopia Hambela
$18.26

Guatemala
$12.17

Ethiopia Halo Beriti
$22.61

Guatemala
$12.17

Rwanda Kamajumba
$18.26

