
Seven Seeds Coffee Roasters
Ratnagiri Estate, India
Ratnagiri Estate, India is a Karnataka, Chikmagalur, India, Honey, Catuai coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Karnataka, Chikmagalur, India
- Process
- Honey
- Variety
- Catuai
- Producer
- Ashok & Divia Patre
Available Sizes▾
- 250g — $21.77 ($8.71/100g)
- 500g — $37.93 ($7.59/100g)

Ratnagiri Estate, India
Ratnagiri Estate, India is a Karnataka, Chikmagalur, India, Honey, Catuai coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Karnataka, Chikmagalur, India
- Process
- Honey
- Variety
- Catuai
- Producer
- Ashok & Divia Patre
Available Sizes
- 250g — $21.77 ($8.71/100g)
- 500g — $37.93 ($7.59/100g)
Similar coffees to this Karnataka, Chikmagalur, India Honey Catuai

RDH-1, Ratnagiri Estate, India
India Honey
Vivid Coffee Roasters
$25.00

India Chikmagalur Ratnagiri Washed
India Washed Catuai Caturra
Driftaway Coffee
$16.00

India - Pearl Mountain Lot RM 59
Chikmagalur, Karnataka CM Intenso Natural Catuai
Archers Coffee
$8.99

LOT 1, Ratnagiri Estate, India
India Natural
Vivid Coffee Roasters
$25.00

Accredible Private label - India Ratnagiri Washed
India Washed Catuai Caturra
Driftaway Coffee
$14.00

Ratnagiri Catuai Honey Education Lot 2025
Chikmagalur, India Honey Catuai
Passenger
$25.75
Description
PROFILE: Rich & Decadent WITH NOTES OF Blackforest Cake, Orange, Hazelnuts ROAST: Light Roast For Filter Brewing Download the Ratnagiri Estate, India Transparency Report ABOUT Ratnagiri Estate is located at the foothills of Baba Budangiri, a mountain range known for its extensive coffee plantations and one of the earliest coffee-growing regions in India. The third-generation Patre family understands the distinctive character that Indian terroir and varieties can bring to specialty coffee, and has developed processing methods designed to draw out something truly unique and exceptional. The processing phase involves 48 hours of anaerobic fermentation in specialized biofermenters, enriched with terroir-specific microorganisms. For this lot, Mr. Ashok and his team developed a distinctive protocol by isolating indigenous microbes from leaf litter collected on the estate, cultivating them to represent its unique biological profile. The resulting parchment then undergoes a 29-day honey process on raised drying beds. SOURCING ORIGIN: Karnataka, Chikmagalur, India PRODUCER: Ashok & Divia Patre VARIETIES: Catuai PROCESS: Honey ALTITUDE: 1340 masl PARTNERS: Osito QUALITY SCORE: 86.25 HISTORY: 2nd Year of purchasing LOT SIZE: 120kgs HARVEST: December - March
About Seven Seeds Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Seven Seeds Coffee Roasters

San Jose, Nicaragua
$24.58

El Suspiro, Nicaragua
$17.56

Irmas Pereira, Brazil
$15.45

Seven Seeds House Blend
$16.16

Golden Gate Espresso Blend
$14.75

F. Bomb Filter Blend
$17.56






