
Seven Seeds Coffee Roasters
San Jose, Nicaragua
San Jose, Nicaragua is a Lipilulo, Jinotaga, Nicaragua, Cold Anaerobic Natural, Gesha coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Lipilulo, Jinotaga, Nicaragua
- Process
- Cold Anaerobic Natural
- Variety
- Gesha
- Producer
- Mierisch Family
Available Sizes▾
- 250g — $24.58 ($9.83/100g)
- 500g — $44.25 ($8.85/100g)

San Jose, Nicaragua
San Jose, Nicaragua is a Lipilulo, Jinotaga, Nicaragua, Cold Anaerobic Natural, Gesha coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Lipilulo, Jinotaga, Nicaragua
- Process
- Cold Anaerobic Natural
- Variety
- Gesha
- Producer
- Mierisch Family
Available Sizes
- 250g — $24.58 ($9.83/100g)
- 500g — $44.25 ($8.85/100g)
Similar coffees to this Lipilulo, Jinotaga, Nicaragua Cold Anaerobic Natural Gesha

Costa Rica - Hacienda Copey Don KS Geisha lot 131
San Jose, Tarrazu District Natural Anaerobic Geisha
Archers Coffee
$73.52

Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC - Gesha - Anaerobic Natural - Panama 4oz
Anaerobic Natural with Cold Drying Gesha
Norma Supply Co.
$68.00
![[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
Anaerobic Natural with Cold Drying Gesha
Hydrangea
$54.40

san isidro labrador
san josé, tarrazu, costa rica fully washed gesha
Walnuts Coffee
$29.00
Description
PROFILE: Gorgeous & Delicate WITH NOTES OF Watermelon, Blackberry, Passionfruit ROAST: Roast For Filter Brewing Download the San Jose, Nicaragua Transparency Report ABOUT The Mierisch family has twice won the Cup of Excellence for their Gesha variety grown at Santa Lucia, one of their farms in Honduras. After purchasing San Jose in 2003, which was their first farm to exceed an altitude of 1,100 meters, they found that the soil composition is similar to that of the Honduran farm, they chose to grow Gesha at San Jose. Natural processing can sometimes cause Gesha to lose some of its delicate characters. But because this coffee undergoes a cold anaerobic natural process, San Jose maintains its distinctive Gesha flavours while also developing the wild, fruit-forward characteristics associated with natural processing. Their philosophy regarding fermentation is to enhance the inherent flavours of the coffee rather than obscure the terroir and natural characteristics of its variety. SOURCING ORIGIN: Lipilulo, Jinotaga, Nicaragua PRODUCER: Mierisch Family VARIETIES: Gesha PROCESS: Cold Anaerobic Natural ALTITUDE: 1250 - 1400 masl PARTNERS: Finca Mierisch QUALITY SCORE: HISTORY: 2nd year of purchasing LOT SIZE: 138 kgs HARVEST: December to March
About Seven Seeds Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Seven Seeds Coffee Roasters

Ratnagiri Estate, India
$21.77

El Suspiro, Nicaragua
$17.56

Irmas Pereira, Brazil
$15.45

Seven Seeds House Blend
$16.16

Golden Gate Espresso Blend
$14.75

F. Bomb Filter Blend
$17.56