
Seven Seeds Coffee Roasters
Mwendi Estate AA, Kenya
Mwendi Estate AA, Kenya is a Kirinyaga, Kenya, Fully Washed, Batian, SL - 28, SL - 34, Ruiru coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~47d 22h
Details
- Origin
- Kirinyaga, Kenya
- Process
- Fully Washed
- Variety
- Batian, SL - 28, SL - 34, Ruiru
- Producer
- Various small holders FCS members
Available Sizes▾
- 250g — $20.37 ($8.15/100g)
- 500g — $37.93 ($7.59/100g)

Mwendi Estate AA, Kenya
Mwendi Estate AA, Kenya is a Kirinyaga, Kenya, Fully Washed, Batian, SL - 28, SL - 34, Ruiru coffee from Seven Seeds Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~47d 22h
Details
- Origin
- Kirinyaga, Kenya
- Process
- Fully Washed
- Variety
- Batian, SL - 28, SL - 34, Ruiru
- Producer
- Various small holders FCS members
Available Sizes
- 250g — $20.37 ($8.15/100g)
- 500g — $37.93 ($7.59/100g)
Similar coffees to this Kirinyaga, Kenya Fully Washed Batian, SL - 28, SL - 34, Ruiru

Mwendi Wega AA
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Anamorphic Coffee
$32.50

Kenya Gikira estate SL28&SL34&Ruiru11 &Batian Fully washed
Kenya Fully Washed SL28 & SL34 & Ruiru11 & Batian
GOÛT & CO
$1.91

Kii - Kenya, Kirinyaga
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Morgon Coffee Roasters
$23.00

kii aa
kirinyaga county, nyeri, mount kenya, kenya fully washed sl28, sl34, batian, ruiru 11
Walnuts Coffee
$22.00

Kenya Mount Kirinyaga
Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Equator Coffees
$21.00
Description
PROFILE: Vibrant & Fruity WITH NOTES OF Lychee, White Peach, Hibiscus ROAST: Light Roast For Filter Brewing Download the Mwendi Estate, Kenya Transparency Report ABOUT Mwendi Wega is an estate and washing station located near the town of Kerugoya, in the Kibingo district of the Kirinyaga region in Kenya’s Central Valley. The facility has an average annual production of about 11,000 kilos of coffee that it receives from its own farm and a collective group of nearby farming families. The area has red volcanic soil, supporting the production of SL-28, Ruiru 11, and Batian varieties. Farmers also plant corn and bananas among the coffee. Hands down our top scoring Kenyan selection of 2026, Mwendi Estate brings unique and exciting flavours, with a familiar tart and refined acidity associated with Kenyan coffee. It is the first year we have purchased coffee from Mwendi Estate but Kirinyaga is a region we are drawn back to year after year. SOURCING ORIGIN: Kirinyaga, Kenya PRODUCER: Various small holders FCS members VARIETIES: Batian, SL - 28, SL - 34, Ruiru PROCESS: Fully Washed ALTITUDE: 1610 masl PARTNERS: Cafe Imports QUALITY SCORE: 88 HISTORY: 1st year of purchasing LOT SIZE: 300 kgs HARVEST: November to January
About Seven Seeds Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Seven Seeds Coffee Roasters

Ratnagiri Estate, India
$21.77

San Jose, Nicaragua
$24.58

El Suspiro, Nicaragua
$17.56

Irmas Pereira, Brazil
$15.45

Seven Seeds House Blend
$16.16

Golden Gate Espresso Blend
$14.75