
SEY
2026 Susan Meneses - Colombia
2026 Susan Meneses - Colombia is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from SEY.
Went OOS:
In stock for ~25d 23h
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Susan Meneses
Available Sizes▾
- 250g — $27.50 ($11.00/100g)
- 907g — $75.00 ($8.27/100g)
- 2268g — $187.50 ($8.27/100g)

2026 Susan Meneses - Colombia
2026 Susan Meneses - Colombia is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from SEY.
Went OOS:
In stock for ~25d 23h
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Susan Meneses
Available Sizes
- 250g — $27.50 ($11.00/100g)
- 907g — $75.00 ($8.27/100g)
- 2268g — $187.50 ($8.27/100g)
Description
We do not currently buy much coffee from San Adolfo, but this lot from Susan Meneses is a standout. We look forward to visiting and learning more on our next trip to Huila. In this cup we find hibiscus, blueberry, and finger lime. Region: San Adolfo, Huila Altitude: 1,730 masl Harvest: May 2026 Processing: Hand-picked at peak ripeness. Floated to further remove defects. De-pulped on the day of harvest. Dry-fermented for 48 hours. Washed. Dried on raised beds until moisture content reaches 10.5%.






