
Shavi Coffee Roasters
Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry is a Sidama Bensa, Bona Zuria District, Ethiopia, Natural, 74110 & 74112 coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sidama Bensa, Bona Zuria District, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- 74110 & 74112
- Producer
- Bombe Abore Station
Available Sizes▾
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $51.00 ($5.62/100g)
- 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry is a Sidama Bensa, Bona Zuria District, Ethiopia, Natural, 74110 & 74112 coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sidama Bensa, Bona Zuria District, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- 74110 & 74112
- Producer
- Bombe Abore Station
Available Sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $51.00 ($5.62/100g)
- 2267g — $121.00 ($5.34/100g)
Description
Process Natural Country Ethiopia Region Sidama Bensa, Bona Zuria District Altitude 1920 masl Variety 74110 & 74112 Partnered Since 2025 #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background-color: #f2d0a9; } #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background: radial-gradient(rgba(242, 208, 169, 1) 32%, rgba(255, 154, 98, 1) 100%); } Process Natural Country Ethiopia Region Sidama Bensa, Bona Zuria District Altitude 1920 masl Variety 74110 & 74112 Partnered Since 2025 Process Natural Country Ethiopia Region Sidama Bensa, Bona Zuria District Altitude 1920 masl Variety 74110 & 74112 Partnered Since 2025
About Shavi Coffee Roasters
- Location
- District of Columbia, United States
- Region
- North America
More from Shavi Coffee Roasters

Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
$24.00

Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
$21.00

Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
$24.00

Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
$24.00

San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
$22.00

Clever Villanueva · Peru · Washed · Lemon & Apricot
$22.00