BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Shavi Coffee Roasters

Shavi Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in District of Columbia, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Shavi Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Burundi
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
2 (5.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-22

14 coffees in stock (16 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Sidama Bensa, Bona Zuria District, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110 & 74112
Producer
Bombe Abore Station
Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Yrgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Korume & Wolisho
Producer
Chelbesa washing station
Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
USA|Shavi Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $44.00 ($4.85/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Details

Origin
Various, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo & Caturra
Producer
Sugarcane Decaf
Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Sidama Bensa, Bona Zuria District, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110 & 74112
Producer
Bombe Abore Station
Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Yrgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Korume & Wolisho
Producer
Chelbesa washing station
San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
USA|Shavi Coffee Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $45.00 ($4.96/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Caturra
Producer
OCCICAFE Cooperative
Clever Villanueva · Peru · Washed · Lemon & Apricot
USA|Shavi Coffee Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $45.00 ($4.96/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Varied
Producer
Clever Angel Villanueva
El Bombo · Colombia · Pink Bourbon · Apple & Citrus
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $49.00 ($5.40/100g)
  • 2267g — $117.00 ($5.16/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Cooperativa de Caficultores El Bombo
El Embrujo · Colombia · Natural · Cacao & Passion Fruit
USA|Shavi Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Caldas, Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo & Colombia
Producer
Ignacio Rodriguez
Santa Monica · Colombia · Chiroso Natural · Competition Lot
USA|Shavi Coffee Roasters

$35.00 · 340g · $10.29/100g

3 sizes
  • 340g — $35.00 ($10.29/100g)
  • 907g — $84.00 ($9.26/100g)
  • 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Natural
Variety
Chiroso
Producer
Jairo Arcila
Santa Monica · Colombia · Passion Fruit Co-Ferment · Competition Lot
USA|Shavi Coffee Roasters

$40.00 · 340g · $11.76/100g

3 sizes
  • 340g — $40.00 ($11.76/100g)
  • 907g — $95.00 ($10.47/100g)
  • 2267g — $230.00 ($10.15/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Honey Co-Ferment
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Paola Trujillo · Patio Bonito · Colombia · Sidra
USA|Shavi Coffee Roasters

$50.00 · 340g · $14.71/100g

3 sizes
  • 340g — $50.00 ($14.71/100g)
  • 907g — $115.00 ($12.68/100g)
  • 2267g — $250.00 ($11.03/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Sidra
Producer
Paola Trujillo
Kibingo · Burundi · Natural · Red Fruits & Gooseberry
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Natural Yeast Intenso
Variety
Red Bourbon
Producer
Kibingo washing station
Kibingo · Burundi · Washed · Berries & Black Tea
USA|Shavi Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $44.00 ($4.85/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Kibingo washing station