
Shavi Coffee Roasters
San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses is a Huila, Colombia, Washed, Colombia, Castillo, Caturra coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Colombia, Castillo, Caturra
- Producer
- OCCICAFE Cooperative
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $45.00 ($4.96/100g)
- 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses is a Huila, Colombia, Washed, Colombia, Castillo, Caturra coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Colombia, Castillo, Caturra
- Producer
- OCCICAFE Cooperative
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $45.00 ($4.96/100g)
- 2267g — $99.00 ($4.37/100g)
Similar coffees to this Huila, Colombia Washed Colombia, Castillo, Caturra

Colombia - Narino
La Union, Narino, Colombia Washed Castillo, Colombia
SK Coffee
$21.00

Colombia, Landmark
Colombia, Timaná, Huila Washed Caturra, Castillo, Colombia
Methodical Coffee
$22.36

Colombia La Quebrada
Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo
Parlor Coffee
$21.00

Colombia Saldaña Highlands
Colombia Washed Castillo, Caturra
Verve Coffee Roasters
$23.00

Coffee Finca Santa Maria Caturra - Washed
Colombia Washed Castillo
Terres de Café
$18.09

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Caturra
Oporapa, Huila Washed Caturra
Sightglass Coffee
$28.00
Description
Process Washed Country Colombia Region Huila Altitude 2000 masl Variety Colombia, Castillo, Caturra Partnered Since 2026 #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background-color: #f2d0a9; } #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background: radial-gradient(rgba(242, 208, 169, 1) 32%, rgba(255, 154, 98, 1) 100%); } Process Washed Country Colombia Region Huila Altitude 2000 masl Variety Colombia, Castillo, Caturra Partnered Since 2026 Process Washed Country Colombia Region Huila Altitude 2000 masl Variety Colombia, Castillo, Caturra Partnered Since 2026
About Shavi Coffee Roasters
- Location
- District of Columbia, United States
- Region
- North America
More from Shavi Coffee Roasters

Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
$24.00

Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
$24.00

Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
$21.00

Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
$24.00

Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
$24.00

Clever Villanueva · Peru · Washed · Lemon & Apricot
$22.00
