
Shavi Coffee Roasters
Clever Villanueva · Peru · Washed · Lemon & Apricot
Clever Villanueva · Peru · Washed · Lemon & Apricot is a Cajamarca, Peru, Washed, Varied coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cajamarca, Peru
- Process
- Washed
- Variety
- Varied
- Producer
- Clever Angel Villanueva
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $45.00 ($4.96/100g)
- 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Clever Villanueva · Peru · Washed · Lemon & Apricot
Clever Villanueva · Peru · Washed · Lemon & Apricot is a Cajamarca, Peru, Washed, Varied coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cajamarca, Peru
- Process
- Washed
- Variety
- Varied
- Producer
- Clever Angel Villanueva
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $45.00 ($4.96/100g)
- 2267g — $99.00 ($4.37/100g)
Similar coffees to this Cajamarca, Peru Washed Varied

Clever Angel Villaneuva Rafael - washed process
Cajamarca, Peru washed
Curious Coffee
$23.00

Etíopes
El Porvenir, Jaén, Cajamarca, Peru Inoculated Washed Heirloom
Red Bank Coffee Roasters
$19.89

Wilmer Julca
Cajamarca, Peru Washed Field Blend
Passenger
$25.75

Peru - Jaen & Cajamarca
Jaén and Cajamarca Washed Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
SK Coffee
$22.00
Description
Process Washed Country Peru Region Cajamarca Altitude 1740 masl Variety Varied Partnered Since 2026 #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background-color: #f2d0a9; } #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background: radial-gradient(rgba(242, 208, 169, 1) 32%, rgba(255, 154, 98, 1) 100%); } Process Washed Country Peru Region Cajamarca Altitude 1740 masl Variety Varied Partnered Since 2026 Process Washed Country Peru Region Cajamarca Altitude 1740 masl Variety Varied Partnered Since 2026
About Shavi Coffee Roasters
- Location
- District of Columbia, United States
- Region
- North America
More from Shavi Coffee Roasters

Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
$24.00

Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
$24.00

Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
$21.00

Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
$24.00

Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
$24.00

San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
$22.00