
Shavi Coffee Roasters
Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine is a Yrgacheffe, Ethiopia, Washed, Korume & Wolisho coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yrgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Korume & Wolisho
- Producer
- Chelbesa washing station
Available Sizes▾
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $51.00 ($5.62/100g)
- 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine is a Yrgacheffe, Ethiopia, Washed, Korume & Wolisho coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yrgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Korume & Wolisho
- Producer
- Chelbesa washing station
Available Sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $51.00 ($5.62/100g)
- 2267g — $121.00 ($5.34/100g)
Similar coffees to this Yrgacheffe, Ethiopia Washed Korume & Wolisho

Chelbesa
Ethiopia Washed Ethiopian landrace varieties
Frukt Coffee Roasters
$27.31

Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa
Yirgacheffe, Gedeo, Ethiopia Washed Heirloom landraces
Parlor Coffee
$21.00

Ethiopia | Chelbesa One
Ethiopia Washed Ethiopian Landrace
ILSE
$25.00

Ethiopia Chelchele
Ethiopia Washed Kurume, Dega
Verve Coffee Roasters
$27.00

Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74158 & 74112
Ceremony Coffee Roasters
$26.00

Danche
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb Washed Karume, Wolisho
Ex Animo Coffee
$19.06
Description
Process Washed Country Ethiopia Region Yrgacheffe Altitude 1950 masl Variety Korume & Wolisho Partnered Since 2024 #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background-color: #f2d0a9; } #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background: radial-gradient(rgba(242, 208, 169, 1) 32%, rgba(255, 154, 98, 1) 100%); } Process Washed Country Ethiopia Region Yrgacheffe Altitude 1950 masl Variety Korume & Wolisho Partnered Since 2024 Process Washed Country Ethiopia Region Yrgacheffe Altitude 1950 masl Variety Korume & Wolisho Partnered Since 2024
About Shavi Coffee Roasters
- Location
- District of Columbia, United States
- Region
- North America
More from Shavi Coffee Roasters

Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
$24.00

Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
$21.00

Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
$24.00

Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
$24.00

San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
$22.00

Clever Villanueva · Peru · Washed · Lemon & Apricot
$22.00