BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Sightglass Coffee

Sightglass Coffee is a specialty coffee roaster based in California, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Sightglass Coffee.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Guatemala
Common processes
Washed, Washed / Swiss Water Process, Washed & Mountain Water Process
New in last 30 days
3 (2.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-01

18 coffees in stock (31 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
USA|Sightglass Coffee

$28.50 · 340g · $8.38/100g

3 sizes
  • 340g — $28.50 ($8.38/100g)
  • 907g — $72.25 ($7.97/100g)
  • 2267g — $171.00 ($7.54/100g)

Details

Origin
Embu, Kirinyaga County
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL 28, SL 34
Costa Rica, Aquiares Estate Red Honey, Diego Robelo
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
Turrialba, Santa Rosa
Process
Red Honey
Variety
Esperanza
Honduras, Nueva Esperanza, David Muñoz
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
El Cielito, Santa Barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
San Juan Ozolotepec, Oaxaca
Process
Washed
Variety
Typica
Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Pink Bourbon
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
Oporapa, Huila
Process
Washed
Variety
100% Pink Bourbon
Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Women of Coffee: Mexico
USA|Sightglass Coffee

$25.00 · 309g · $8.09/100g

Details

Origin
Jaltenango, Chiapas
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Typica
Ethiopia, Tagel Alemayehu, Hambela
USA|Sightglass Coffee

$27.50 · 340g · $8.09/100g

3 sizes
  • 340g — $27.50 ($8.09/100g)
  • 907g — $69.75 ($7.69/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Hambela, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega and Kurume
Grizzly Peak
USA|Sightglass Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
San Ignacio, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Pache, Typica
Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Caturra
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
Oporapa, Huila
Process
Washed
Variety
Caturra
Autumnal Equinox
USA|Sightglass Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $63.25 ($6.97/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Santa Barbara, Honduras
Process
Washed & Honey
Variety
Pacas
Blueboon
USA|Sightglass Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $53.25 ($5.87/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
Central America, East Africa
Process
Washed
Variety
Blended
Banner Dark
USA|Sightglass Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.75 ($6.15/100g)
  • 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Details

Origin
Central & South America
Process
Washed
Variety
Blended
Toketee
USA|Sightglass Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $53.25 ($5.87/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
Central & South America, Pacific
Process
Washed
Variety
Blended
Crown Point
USA|Sightglass Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $53.25 ($5.87/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
Latin America, East Africa
Process
Washed
Variety
Blended
Hunky Dory Decaf
USA|Sightglass Coffee

$23.50 · 340g · $6.91/100g

3 sizes
  • 340g — $23.50 ($6.91/100g)
  • 907g — $59.50 ($6.56/100g)
  • 2267g — $141.00 ($6.22/100g)

Details

Origin
Seasonally Varying
Process
Washed / Swiss Water Process
Variety
Blended
Microdose Half-Caf
USA|Sightglass Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Seasonally Varying
Process
Washed & Mountain Water Process
Variety
Blended
Owl's Howl
USA|Sightglass Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $53.25 ($5.87/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
Central America, East Africa
Process
Washed